اسکیزوفیلان نسل جدید نانو حامل‌ها

0 629

مواد زیست‌پایه با قابلیت زیست تخریب پذیری بالا به عنوان نانو حامل دارویی

دکتر عباس شجاع الساداتی از چهره های علمی برتر ایران است که اخیرا مقاله ای پیرامون سنتز نانو حامل اسکیزوفیلان از او به چاپ رسیده‌است.

وی در سال 1367 از دانشگاه Birmingham با مدرک مهنسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی فارق التحصیل شده‌اند. دکتر شجاع الساداتی در حال حاضر عض هیئت علمی دانشگده مهندسی شیمی دانشگاه تربیت مدرس می‌باشد.

وی در حدود 15 سال است که در زمینه فرآیند های تخمیری و تولید پروتئین های نوترکیب توسعه فرآیندهای آن مشغول است و در سال‌های اخیر نیز در حوزه نانوبیوتکنولوزی ورود کرده که تمرکر اصلی او در حوزه دارورسانی و تکیه بر حامل های دارویی می‌باشد.

دارورسانی هوشمند

استفاده از مواد زیست پایه با قابلیت زیست تخریب پذیری بالا به عنوان حامل‌های دارویی در چند سال گذشته بسیار مورد توجه محققان و پژوهشگران قرار گرفته‌است.

مقاله اخیر دکتر شجاع الساداتی در زمینه نانوبیوتکنولوزی است. این مقاله از جمله مقاله‌هایی است که کار آن از صفر شروع شده است.

چندین سال است که شجاع الساداتی و همکارانش بر روی پلی‌ساکارید طبیعی به نام اسکیزوفیلان تحقیق می‌کنند تا بتوانند از آن به عنوا نانو حامل طبیعی استفاده کنند.

اسکیزوفیلان به عنوان نانو حامل جدید برای دارورسانی هدفمند

حامل‌های دارویی برای دارورسانی هدفمند استفاده می‌شوند و در این بین جنس حامل‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

استفاده از حامل های طبیعی، زیست تخریب پذیر و غیر سمی اولیت بالاتری برای استفاده دارند و اسکیزوفیلان هم یک پلی‌ساکارید طبیعی استاین ماده به عنوان پوشش خوراکی برای آنتی‌بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.

همچنین در درمان سرطان موثر است و در ژاپن به عنوان محصول نهایی استفاده می‌شود.

تحقیقات کمی بر روی این ماده انجام شده‌بود که از عوامل آن می‌توان به فرآیند دشوار سنتز و کمبود آن اشاره نمود.

این تیم تحقیقاتی اسکیزوفیلان را در آزمایشگاه تولید نمودند، اقداماتی در زمینه بهینه‌سازی فرآیند تولید آن انجام دادند و کاربرد دارورسانی ان را بررسی کردند.

ماده اسکیزوفیلان از قارچ رشته‌ای به نام اسکیزوفیلوم به دست می‌آید. این ماده خوراکی در ایران برای اولین بار در حوزه پزشکی و شاخه‌های مختلفی چون تولید پانسمان و ساخت نانوژل‌ها مورد مطالعه و بررسی قرار گرفت.

همچنین فرآیند منحصر به فرد امولسیون معکوس برای تولید نانو ژل اسکیزوفیلان به صورت ثبت اختراع و مقاله علمی بین‌المللی منتشر شده‌است.

این گروه همچنین قصد دارد کار خود را در مقیاسی بزرگتر انجام دهند و در حال حاضر مشغول بارگذاری داروهای مختلفی روی آن هستند تا مشخصاتی همجون سرعت رهایش دارو را در آن اندازه گیری کنند. هدف این تیم از تحقیقات پیش رو، معرفی اسکیزوفیلان به عنوان نانو حامل جدید است.

مقاله International Journal of Biological Macromolecules

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.