نانو داروی گیاهی برای درمان سالک

0 14

پاسخ مثبت نانو داروی گیاهی ضد سالک روی موش های آزمایشگاهی

پژوهشگران ایرانی توانستند در انیستستو پاستور ایران با همراهی محققان دیگری از دانشگاه های تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی نانو داروی گیاهی بر ضد بیماری سالک تهیه نمایند. نتایج آزمایش های بالینی این دارو بر روی موش های آزمایشگاهی نشان از موفقیت این محققان دارد.

سالک و اهمیت درمان این بیماری

سالک یا لیشمانیوز جلدی نام بیماری پوستی مزمنی است که عامل آن تک یاخته ای از جنس لیشمانیا است. پشه خاکی حامل انگل، انتقال دهند سالک از فردی به فرد دیگر است. همچنین امکان انتقال انسان به انسان نیز وجود دارد.

بیماری سالک یا لیشمانیوز جلدی شیوع و گسترش زیادی در سال های اخیر داشته است و حتی شیوع این بیماری به قاره اروپا و آمریکا هم رسیده است. در ایران نیز سالانه 19 هزار ابتلا گزارش می شود.درمان بیمار مبتلا به این بیماری که به عنوان مخزنی برای انتقال بیماری به دیگران می باشد، از اهمیت فراوانی برخوردار است. با توجه به گستردگی شیوع این بیماری معرفی روش های درمانی جدید سالک در الویت سازمان بهداشت جهانی WHO قرار گرفته است.

طاهره زاده مهریزی، دانشحوی دکتری انیستستو پاستور ایران و از محققان گروه تحقیقاتی، پیرامون این موضوع می گوید:
داروهای وارداتی برای درمان سالک ارز زیادی را از کشور خارج کرده، هزینه بالایی را متوجه بیمار می کنند، عوارض جانبی به همراه دارند و دوره درمان طولانی را شامل می شوند.

نانو داروی گیاهی ساخت پژوهشگران ایرانی، بر ضد سالک

محققان ایرانی از عصاره درخت توس به عنوان که حاوی ماده بتولنیک اسید به عنوان ماده اولیه نانو تولید نانو دارویی بر ضد سالک استفاده کردند. نانو داروی گیاهی ایرانی، معایب درمان های قدیمی را ندارد. علاوه بر آن با به کارگیری فناوری نانو دوز درمانی دارو افزایش وسمیت آن کاهش یافته است. این دارو از طریق نانو حامل های پلیمری که از پوست خرچنگ ساخته شده اند به محل اثر منتقل می شود. استفاده از نانو حامل باعث می شود فرآیند رهاسازی دارو آهسته و پیوسته صورت گیرد و نفوذ پذیری آن به سلول آلوده به انگل افزایش یابد.

نانو داروی گیاهی ضد سالک بر روی سلول های کشت شده ماکروفاز صفاق موش آزمایش شد. همچنین تاثیر این دارو بر روی موش های آزمایشگاهی مبتلا ارزیابی شد. قطر زخم، کاهش بار انگلی، بررسی انگل در بافت ها و روش های پاتولوژی تاثیر مثبت نانو داروی گیاهی مذکور را تایید کردند.

از این طرح اختراعی با عنوان بتولنیک اسید بارگذاری شده در نانو ذرات کیتوزان؛ فرمولاسیونی جدید برای درمان لیشمانیا ماژور با شماره 94081 به ثبت رسیده است.

نتایج این کار با ضریب تاثیر 4.122 در مجله Scientific Reports به چاپ رسیده است که شما مخاطبان بیولند می توانید این مقاله را در اینجا مطالعه کنید.

منبع:

yon.ir/bio40

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.