نانو ذرات نقره و درخت انبه

نانو ذرات نقره
2 3

نانو ذرات نقره در حوزه ی تولید مواد آنتی باکتریال کاربرد بسیاری دارند. دکارایی ضد سرطانی، آنتی اکسیدانی، حذف آلاینده‌های رنگی و تشخیص و اندازه گیری برخی عناصر، توسط این نانو ذرات تایید شده است.

محققان، تلاش‌های خود را بر روی سنتز سبز و ارزان این نوع نانو ذرات متمرکز کرده‌اند. محققان دانشگاه هرمز گان موفق شدند با استفاده از عصاره برگ درخت انبه، نانو ذرات نقره سنتز کنند.

فرآیند سنتز 

در این طرح، از عصاره آبی برگ درخت انبه به عنوان یکی از اجزای فرآیند سنتز زیستی نانو ذرات نقره استفاده شده است.

دکتر فائضه ثمری گفت:

در فرآیند سنتز نانو ذرات، از واکنشگرهای شیمیایی استفاده نشده است. این موضوع موجب کاهش آلودگی زیست محیطی و کاهش هزینه‌ها می‌گردد.

از سوی دیگر، محققان با بهینه کردن پارامترهای موثر بر فرآیند، زمان انجام فرآیند را کوتاه کرده‌اند. همچنین سنتز در دمای اتاق و بدون صرف انرژی انجام شده است.

روش‌های ارزان و امن، سلامت تولید و استفاده از آن ها را افزایش می‌دهد. عصاره آبی برگ درخت انبه نقش کاهنده و پوشاننده را در فرآیند سنتز نانو ذرات نقره ایفا می‌کند.

فعالیت کاتالیزوری در حذف آلاینده‌های رنگی، خصوصیات ضد سرطانی و سنجش انتخابی یون‌های جیوه در آب، با استفاده از نانو ذرات سنتز شده مورد ارزیابی قرار گرفتند. خصوصیات ضد سرطانی نانو ذرات سنتز شده بر روی دو نوع سلول سرطانی روده انسان بررسی شده است.

عوامل موثر در سنتز نانو ذرات نقره

در این طرح، تاثیر پارامترهای دخیل در فرآیند سنتز از جمله دما، PH، زمان فرآیند، غلظت محلول نقره و مقدار عصاره برگ مطالعه شده است. همچنین محققان، شرایط بهینه سنتز را از طریق بررسی خصوصیات سطحی و ساختاری نانو ذرات سنتز شده، تعیین کرده‌اند.

رنگ سنجی نانو ذرات سنتز شده، نتایجی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال، بدون اعمال اصلاح سطحی، این نانو ذرات قادرند حضور یون‌های سمی جیوه را در محیط آبی اندازه گیری کنند. محدوده خطی اندازه گیری این یون‌ها بین 0.2 تا 103.7 میکروگرم بر میلی لیتر است.

نانو ذرات نقره، امروزه مصارف گوناگونی دارد. به عنوان مثال، از آنها در مرکب‌های هادی جریان الکتریکی، پوشش‌ها و پارچه‌های ضد باکتری، سرامیک‌های ضد باکتری و پانسمان زخم می‌توان استفاده کرد.

همراهان گرامی بیولند شما می‌توانید متن اصلی مقاله مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/PRUfR

2 نظرات
  1. G می‌گوید

    👍💜

    1. سانیا قبادی می‌گوید

      ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.