نقشی جدید برای هورمون اکسی‌توسین

نقشی جدید برای هورمون اکسی‌توسین
0 5

مطالعه بر روی هورمون اکسی‌توسین

دکتر Heather Caldwell، استاد گروه علوم زیستی دانشگاه کنت، اخیرا مبلغ ۴۵۰هزار دلار بورس، جهت بررسی و مطالعه روی نقش هورمون اکسی‌توسین در رشد مغزی دریافت کرد.

اکسی‌توسین که بعنوان هورمون عشق شناخته شده و ازجمله نقش‌های این هورمون در زنان کمک به انقباض‌های رحمی مادران باردار هنگام زایمان، تسهیل خروج شیر هنگام شیردهی و احساس نشاط هنگام درآغوش گرفتن نوزاد می‌شود.

دکتر کالدول و تیم آزمایشی او، اولین گروهی هستند که عملکرد پیام اکسی‌توسین در رشد را،مورد آزمایش قرار دادند و Liz  Aulino، دانشجوی دوره‌‌ی دکترا، از دانشگاه کنت است که در پایان‌نامه خود روی این موضوع تمرکز دارد.

دکتر کالدول نیز علاقمند به بررسی تاثیر هورمون‌ها بر رفتار است. دکتر کالدول و آئولینو مایل به استخدام دانشجوی محقق و محصل با تخصص در علوم زیست‌پزشکی و رفتارشناسی، تحت عنوان تکنسین و همکاری طی پروژه سه ساله خود هستند.

به گفته دکترکالدول این پژوهش با بهداشت عمومی مرتبط است. محققان به دنبال مشخص کردن چگونگی تفاوت سیستم اکسی‌توسین درحال رشد بین مردان و زنان و نیز تاثیر عام آن بر مغز و اعصاب هستند.

دستورکار تحقیقات

در این پروژه با استفاده از یک حیوان بعنوان مدل، امیدوار به اصلاح درک نقش کمکی اکسی‌توسین در رشد رفتارهای اجتماعی در انسان‌ها هستند. هورمون‌های مغزی در واقع به خودی خود باعث رفتارها نیستند درحالیکه با تاثیرات خود رفتارها را تعدیل و تنظیم می‌کنند.

نحوه برقراری ارتباط  و برهمکنش هورمون با یک گیرنده که یک پروتئین در غشای سلولی است روشن کننده مساله است. شواهد جدید نشان می‌دهد که در طول رشد اولیه مغز، اکسی‌توسین به سازماندهی جریان‌ های عصبی در مغز کمک می‌کند و اثرات این سازماندهی احتمالا باعث رشد مغز و بروز ویژگی‌های جنسیتی و رفتارهای مناسب اجتماعی بعدی در زندگی می‌شود.

همچنین دکتر کالدول بیان می‌کند:

ما فکر می‌کنیم که آزمایش‌ها، یک نقش جدید برای اکسی‌توسین در سازماندهی ویژگی‌های جنسیتی در جریان‌های مغزی که برای بروز رفتارهای معمول اجتماعی حیاطی هستند را اشکارمی‌کند.

مغز درحال رشد موش نمی‌تواند اکسی توسین اولیه را بسازد اما دارای گیرنده‌های اکسی‌توسین است که آماده دریافت پیام‌اند. درمیان گونه‌های پستانداران، اکسی‌توسین برای ادراک و عملکرد اجتماعی از اهمیت برخوردار است و نادرستی‌هایی دررفتارهای اجتماعی هستند ازجمله اسکیزوفرنی که منشا آن اختلالات روان‌شناختی سیستم عصبی بوده و به ‌نظر می‌رسد مرتبط با این هورمون است.

منبع:

Kent State University

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.