نوجوانان باید در مورد رسانه‌های اجتماعی هوشمندانه عمل کنند

نوجوانان و خطر شبکه های اجتماعی
0 44

نوجوانان مراقب رسانه‌های اجتماعی باشند

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که رسانه‌های اجتماعی دختران و پسران نوجوانان را به سمت مسیری نگران‌کننده در جهت توسعه مسائل مربوط به تصویر بدن و رفتارهای اختلالی در تغذیه سوق می‌دهند.

تحقیقات محققان استرالیایی، که در ژورنال بین المللی اختلالات تغذیه (Wiley) منتشر شده‌است، نشان داد که پلتفرم‌هایی با تمرکز شدید در ارسال تصاویر و مشاهده مانند اینستاگرام و اسنپ چت، پرکاربردترین و پرخطرترین عوامل هستند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله پیش‌بینی 21 بیماری با فیسبوک را از دست ندهید.

محققان فلیندرز و دانشگاه استرالیا غربی 996 دانش‌آموز سال 7 و 8 مدرسه راهنمایی را در هنگام استفاده از اینستاگرام، فیس‌بوک، تامبلر و اسنپ چت مورد بررسی قرار دادند.

51.7٪ از دختران و 45٪ پسران با ورزش سخت و امتناع از خوردن غذا برای کاهش وزن یا جلوگیری از افزایش وزن شایع‌ترین رفتارهای مربوط به اختلال در تغذیه را از خود نشان دادند.

در کل 75.4٪ از دختران و 69.9٪ از پسران حداقل یک حساب رسانه‌های اجتماعی داشتند که اینستاگرام رایج ترین آنهاست. این درحالی بود که نیمی از افراد مورد مطالعه کم‌تر از 13 سال سن داشتند، یعنی حداقل سن توصیه‌شده برای این پلتفرم‌ها.

دکتر Simon Wilksch، رهبر این مطالعه می‌گوید:

حساب‌های رسانه‌های اجتماعی بیشتر و زمان بیشتر برای استفاده از آنها با احتمال بالاتر اختلال در افکار و رفتارهای تغذیه‌ای مرتبط بود.

ارزش‌ها را ملاک قرار دهید

اعتقاد بر این است که این مطالعه اولین مطالعه‌ای است که رابطه بین پلتفرم‌های خاص رسانه‌های اجتماعی و رفتارها و افکار مختل‌شده مربوط به تغذیه را در نوجوانان بررسی کرده‌است.

دکتر Wilksch معتقد است که این یافته‌ها باعث نگرانی می‌شوند.

وی می‌گوید:

یکی از مؤلفه‌های مهم برای پیشگیری از اختلالات تغذیه این است که این پیام را به ما بدهد که ارزش خود را باید با ترکیبی از توانایی‌ها، ارزش‌ها و روابط‌مان تعریف کرد.

به نظر می‌رسد رسانه‌های اجتماعی جوانان را ترغیب می‌کند تا به شدت به ظاهر خود و نحوه داوری یا درک دیگران از آنها، توجه کنند.

یافتن این ارتباطات واضح بین تغذیه مختل‌شده و استفاده از رسانه‌های اجتماعی در دختران و پسران نوجوان نشان می‌دهد که برای افزایش تاب‌آوری در جوانان باید اقدامات بیشتری انجام شود تا تحت تأثیر فشارهای رسانه‌های اجتماعی قرار نگیرند.

پیام اصلی این مطالعه برای جوانان این است که تصمیم آخرت را بگیر در مورد اینکه چه ارتباطی می‌خواهند با رسانه‌های اجتماعی برقرار کنند و چگونه استفاده آنها از این رسانه‌ها با ارزش‌های شخصی‌شان متناسب است.

مقاله Eating Disorders

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.