چپ دست بودن یا نبودن، مسئله نوع شیر دهی است!

چپ دستی، قابلیتی که ناشی از نوع نگهداری ما در زمان نوزادی است.
0 13

طبق مطالعات دانشگاه واشنگتن تغذیه نوزادان با شیشه شیر با چپ دست شدن آنها ارتباط دارد. مطالعات نشان داده اند شیوع چپ دستی در نوزادانی که توسط پستان مادر تغذیه کرده اند کمتر از نوزادانی است که با شیشه شیر تغذیه کرده اند. این کشف با مطالعه بر روی 60000 جفت مادر و نوزاد انجام شده است.

پروفسور هویوئل می‌گوید:

ما معتقد هستیم که تغذیه کردن نوزادان با پستان مادر باعث بهینه ساختن مسیر شکل گرفتن دست غالب در مغز می‌شود. این مورد مهمی است زیرا یک خط مستقل از شواهد را به وجود می‌آورد که نشان دهنده این است که تغذیه نوزاد از پستان مادر باید حد ‌‌‌‌‌اقل 6 تا 9 ماه طول بکشد.

این مطالعات بر این دلالت نمی کند که تغذیه نوزاد از پستان مادر بر راست دست بودن کمک می‌کند. راست دست بودن و چپ دست بودن در اوایل دوره جنینی تنظیم می شود و یا حداقل قسمتی از آن در ژنتیک دخیل است.

در این تحقیقات روشن شد که قسمتی از مغز که در شکل گرفتن دست غالب دخیل است در یکی از دو سمت راست و چپ است که این قسمت در پروسه‌ای به نام شکل گیری برتری جانبی ایجاد می‌شود. احتمالا این تحقیقات نشان این را نشان می‌دهد که تغذیه نوزاد از پستان مادر شکل گیری دست غالب را به یکی از سمت‌های چپ و راست بهینه سازی می‌کند.

شما همراهان همیشگی بیولند می‌توانید از اینجا مقاله مورد نظر را مطالعه کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.