نیکوتین آمید ریبوزید آنالوگی نجات دهنده

نیکوتین آمید ریبوزید
0 1

HSCها

درمان مبتنی بر سلول های بنیادی، به ویژه در درمان سرطان‌های خون مانند لنفوم و لوسمی، بیشتر و بیشتر شایع می‌شوند. در این موارد، سلول‌های بنیادی خون سرطانی بیمار برداشته می‌شود و نوع سالم آن جایگزین می‌شود. حال محققان متوجه شدند نیکوتین آمید ریبوزید می‌تواند راهی برای بازیابی سلول‌های خونی باشد.

با این حال، تا یک چهارم موارد به مرگ ختم می‌شوند زیرا دوباره جایگزین کردن سلول‌های خونی بسیار کند است. یک راه حل برای این، تقویت بخش‌هایی از سلول‌های بنیادی هماتوپوئتیک (خونساز) که اختصارا  (HSCs) نامیده می‌شود، است. این سلول‌های بنیادی هستند که انواع مختلفی از سلول‌های خونی را در بدن ما تولید می‌کنند؛ قرمز، سفید و غیره. بنابراین، سوق دادن HSC‌ها به تقسیم سریعتر ایده آل است؛ اما سوال این است، چطور؟

ما پیش از این می‌دانستیم که آن چیزی که باعث کند شدن HSCs می‌شود, استرس است. حتی به نیاز بازسازی سلول‌های خونی غلبه می‌کند.

از لحاظ زیست شناسی، این استرس باعث افزایش فعالیت در میتوکندری، اندام‌های تولید کننده انرژی سلول می‌شود. برای برآورده کردن نیازهای بالا برای بازسازی سلول‌های خونی، میتوکندری‌های HSCs، فرآیندی به نام “فسفریلاسیون اکسیداتیو” را افزایش می‌دهند که سوخت سلول را تولید می‌کند. اما این مساله هزینه دارد: تقویت فعالیت میتوکندری باعث می‌شود که HSCs دچار پیری زودرس شوند.

نیکوتین آمید ریبوزید

دانشمندان اکنون دریافتند که یک آنالوگ ویتامین B3، نیکوتین آمید ریبوزید، می‌تواند HSC تعداد و فعالیت آنها را افزایش دهد.

این مطالعه تاثیرات قابل توجهی برای بیماران درمان سلول‌های بنیادی دارد، به ویژه از آنجا که نیکوتین آمید ریبوزید می‌تواند به عنوان مکمل غذایی مصرف شود و همچنان چنین اثراتی داشته باشد.

محققان در بررسی اثرات نیکوتین آمید ریبوزید در محیط آزمایشگاهی دریافتند که مواجه شدن HSC‌ها در موش و انسان با نیکوتین آمید ریبوزید باعث بهبود عملکرد آنها می‌شود و بازیابی میتوکندری‌ها را افزایش می‌دهد،بازیابی، فرایندی است که میتوکندری‌های تحت استرس تخلیه می‌شوند تا نوع جدید جایگزین آن شود.

محققان دریافتند که افزودن نیکوتین آمید ریبوزید به رژیم غذایی موش‌هایی که به روش پرتودرمانی سلولهای خونی‌شان از بین رفته است (پرتودرمانی مدلسازی) بقای خود را تا  80٪ و بازیابی سلول‌های خونی را افزایش داده است.

در موش های مبتلا به کمبود ایمنی، نیکوتین آمید ریبوزید، تولید سلول‌های سفید (لوکوسیت) را افزایش داد. آنچه که همه اینها نشان می‌دهد بهبود قابل‌توجهی در توانایی تقسیم کردن و تولید سلول‌های جدید خون است.

این تحقیق برای اولین بار نشان می‌دهد که نیکوتین آمید ریبوزید به عنوان یک مکمل غذایی ممکن است تا حدی پس از شیمی درمانی یا رادیوتراپی تاثیر مثبتی بر روی جلوگیری از مشکلات بازیابی خون در بیماران سرطانی داشته باشد.

Naveiras میگوید:

ما انتظار داریم که نیکوتین آمید ریبوزید و دیگرمدولاتورهای میتوکندری، یک روش مکمل برای افزایش آمادگی سلول‌های بنیادی و تسریع تولید خون، از طریق مکمل‌های غذایی یا تجویز دارویی باشد.

همراهان عزیز بیولند شما می‌توانید مقاله خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/k6KdT

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.