هشداری درمورد اصلاح کننده اپی ژنتیک به عنوان هدف درمانی

بسیاری از سلول‌های سرطانی شناخته شده دارای جهش‌های اپی‌ ژنتیک می‌باشند
0 24

ساختار ژنوم و شکل آن در هر زمان می‌تواند بیان ژن را تحت تاثیر قرار دهد، همانطور که برچسب‌های اپی ژنتیکی انواع نشانگرهای مختلف که می‌تواند توسط کمپلکس‌هایی به نام اصلاح کننده‌های اپی ژنتیک به ژن‌ها اضافه شود.

ارگانیسم‌ها از یک ژنوم ساخته شده‌اند که آن ژنوم از چندین مجموعه ژن ساخته شده است. بیان مناسب این ژن‌ها بخش مهمی از زندگی سالم است. ژنوم همچنین دارای ویژگی‌های بسیاری است که می تواند به کنترل بیان ژن کمک کند.

محققان دریافتند که در نمونه های سرطانی، جهش ها اغلب در اصلاح کننده های اپی‌ ژنتیک یافت می‌شوند.

جهش‌های اپی‌ژنتیکی چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند؟

کشف جهش‌های ژنتیکی بخشی از زندگی طبیعی است. بدن انسان باید بتواند روزانه میلیاردها سلول جدید را با سلول‌های قدیمی یا ناکارآمد جایگزین کند. هر زمان که یک سلول برای ایجاد دو سلول جدید تقسیم می‌شود، ژنوم هسته آن باید کپی شود.

اثرات محیطی مانند آلاینده ها یا اشعه های UV می‌تواند باعث شود خطا های زیادی در ژنوم ما ایجاد شود. این اشتباهات ژنتیکی می تواند به سرطان منجر شود که به عنوان جهش در سلول ایجاد می‌شود و توسعه می‌یابد. برخی از مناطق جهش در سلول سریع تر از دیگر مناطق مشخص می‌شوند.

چون بسیاری از سلول های سرطانی شناخته شده دارای جهش های اپی‌ ژنتیک می‌باشند، اصلاح کننده‌های اپی ژنتیک به یک هدف درمانی تبدیل شده‌اند.

چرا جهش‌های اپی ژنتیک در مناطق خاصی تجمع پیدا می‌کند؟

این تحقیق که در Nature Cell Biology گزارش شد، مشخص کرد که کروماتین، ساختاری متشکل از DNA و پروتئین‌های تغییر یافته‌­ای که به بسته بندی آن کمک می­‌کنند، تاثیر عمده ای در تجمع جهش‌ها در مناطق معین شده دارند.

زمانی که کروماتین فشردگی کمی دارد و باز است، احتمال اختلال ژنتیکی بیشتر است. هنگامی که محققان یک اصلاح کننده اپی ژنتیک به نام G9a را مهار کردند، آنها دریافتند که دسترسی کروماتین یا باز بودن آن به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.

از آنجا که G9a گاهی اوقات به عنوان یک درمان مهار می شود، محققان هشدار می‌دهند که این موضوع ممکن است در واقع سطح ناپایداری در ژنوم را افزایش دهد. با ناپایداری ژنوم احتمال جهش نیز افزایش می‌یابد در نتیجه رشد سرطان تهاجی نیز شدت می‌یابد.

نتیجه هدف قرار دادن عوامل اپی ژنتیک

هدف قرار دادن عوامل اپي‌ژنتیک مي‌تواند تأثير مثبت داشته باشد. زمانی که مورد استفاده قرار گرفتند، محققان مشاهده کردند که رشد سلول‌های سرطانی متوقف شده بود.

Alexandra Avgustinova، نویسنده اول، شرح داد:

با این یافته‌ها شما فکر می‌کنید که عوامل اپی ژنتیکی اهداف درمانی خوبی هستند. اما بی ثباتی ژنومی باعث ظهور سلول‌های توموری جهش یافته نیز شد که در نهایت تومورهای بسیار تهاجمی ایجاد کردند.

ما نمی‌گوییم این اتفاق در هر مورد رخ می‌دهد، اما این چیزی است که نیاز دارد قبل از تصمیم گیری در مورد استفاده در آزمایشات بالینی از داروهایی که فاکتور‌های اپی ژنتیک را مورد هدف قرار می‌دهد، در عمق بیشتری مطالعه شود.

همراهان گرانقدر بیولند شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/paUTv

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.