ژن موثر در سرطان پستان، یک هدف بالقوه برای درمان سرطان کبد در کودکان است

شناسایی ژن موثر در ایجاد هپاتوبلاستوما
0 ۵۱

هپاتوبلاستوما نوعی نادر از سرطان کبد است که فقط تعداد معدودی از افراد را در هر میلیون نفر تحت تأثیر قرار می‌دهد. این عامل اصلی سرطان کبد در نوزادان و کودکان خردسال است که در بیشتر بیماران قبل از سومین سال تولد تشخیص داده‌می‌شود.

اگرچه پیشرفت در جراحی و شیمی درمانی بدان معنی است که پیش‌آگهی برای بیماران مبتلا به هپاتوبلاستوما کاملا خوب است، اما نوع تهاجمی این بیماری برخی از بیماران جوان را با تعداد معدودی گزینه درمانی و نرخ بقا طولانی مدت ولی ضعیف روبه رو می‌کند.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در زمینه سرطان کبد مقالات زیر را مطالعه نمایید:

شناسایی ژن موثر در ایجاد هپاتوبلاستوما

در یک مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده‌است، محققان دانشگاه Osaka بر اساس تحقیقات قبلی برای دستیابی به موفقیت درحد فهم ما در مورد دلایل هپاتوبلاستوما، یک ژن را شناسایی کردند که می‌تواند کلیدی برای ایجاد درمان‌های هدفمند باشد.

تا سال 1999، محققان دریافتند که تعداد زیادی از بیماران مبتلا به هپاتوبلاستوما، در برخی موارد تا 90%، جهش در ژنی بنام β-catenin دارند.

به عنوان بخشی از مسیر سیگنالینگ Wnt / β-catenin، پروتئین β-catenin ژن‌های مورد نیاز برای رشد و تمایز سلولی را فعال می‌کند.

در صورت عدم کنترل، تجمع این پروتئین می‌تواند منجر به تشکیل تومور شود. جهش در مؤلفه‌های سیگنالینگ Wnt/β-catenin اغلب منجر به تجمع  β-catenin می‌شود و در چندین شکل از سرطان شایع است.

دکتر Shinji Matsumoto، نویسنده اصلی مطالعه، می‎گوید:

ما تصمیم گرفتیم ژن‌های هدف Wnt / β-catenin نامشخص را در سول‌های توموری کبد غربال کنیم تا ژن‌های جدید را که در پیشرفت هپاتوبلاستوما نقش دارند، آزمایش وشناسایی کنیم.

یکی از ژن‌های فراوان بیان شده، تنظیم رشد توسط استروژن در سرطان پستان1 (GREB1) بود. یک ژن شناخته‌ شده پاسخ‌دهنده به استروژن است که در رشد سلول‌های سرطانی پستان نقش دارد.

سرکوب ژن GREB1، یک هدف درمانی

در حالی که نقش این ژن به خوبی در سرطان پستان شناخته شده‌است، هیچ کس مشخص نکرده‌است که GREB1 در واقع هدف سیگنالینگ Wnt / β-catenin است و نقش آن در رشد تومور غیر حساس به هورمون تأیید نشده‌است.

اما پس از مطالعه پروتئین با جزئیات بیشتر برای محققان مشخص شد که GREB1 می‌تواند یک عامل اصلی در پیشرفت هپاتوبلاستوما باشد.

دکتر Akira Kikuchi، نویسنده دیگر مطالعه، می‌گوید:

بیان بیش از حد β-catenin در یک مدل سرطان کبد موش منجر به تشکیل تومور و افزایش بیان GREB1 شد.

اگر ما تولید GREB1 را سرکوب کنیم، ما شاهد کاهش تکثیر سلولی در سلول‌های هپاتوبلاستوما و در نتیجه کاهش تعداد تومور در حیوانات مورد مطالعه هستیم.

l
مکانیسم ترویج هپاتوبلاستوما (HB) از طریق پیشرفت سیگنالینگ Wnt / β-catenin نامشخص است. محور سیگنالینگ Wnt / β-catenin بیان ژن GREB1 را القا می‌کند. سپس GREB1 برای سرکوب سیگنالینگ TGFβ به Smad2 / 3 متصل می‌شود و نتیجه آن توسعه HB می‌باشد. الیگونوکلئوتیدهای اصلاح شده با AmNA اختصاصی GREB1،تشکیل تومور توسط سلول‌های HB را سرکوب می‌کنند و می‌توانند به عنوان یک روش درمانی جدید برای درمان هپاتوبلاستوما استفاده شوند.

از آنجا که GREB1 در هسته فعال است، محققان تلاش کردند با استفاده از الیگونوکلئوتیدهای آنتی‌سنس نوکلئیک اسید اصلاح شده از تشکیل تومورهای هپاتوبلاستوما جلوگیری کنند.

این مولکول‌های DNA تک رشته‌ای به طور خاص با اتصال به mRNA در تولید پروتئین‌های هدف دخالت می‌کنند.

قابل توجه است که الیگونوکلئوتیدها با هدف قرار دادن GREB1 با موفقیت تولید پروتئین GREB1 را کاهش داده و تشکیل تومورهای هپاتوبلاستوما را سرکوب کردند.

امید است که با استفاده از این استراتژی یک درمان با هدف قرار دادن GREB1 برای درمان خاص هپاتوبلاستوما ایجاد شود.

منبع دانشگاه Osaka
مقاله Nature Communications

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.