واکسن جدید سیاه زخم و طاعون مبتنی بر نانوذرات ساخته شد

واکسن جدید سیاه زخم و طاعون مبتنی بر نانوذرات ساخته شد
0 4

یک تیم تحقیقاتی در ایالات متحده، واکسن دوگانه مبتنی بر نانوذرات را برعلیه Bacillus anthracis و Yersinia pestis، پاتوژن‌هایی که به ترتیب سبب ایجاد سیاه زخم و طاعون می‌شوند، را ساخته و توسعه داده‌اند.

واکسن یکی از موفق ترین درمان‌های پزشکی برای بسیاری از بیماری‌ها از سال‌های گذشته تا کنون تلقی می‌شود. زندگی میلیون‌ها نفر توسط واکسن‌هایی که بر ضد پاتوژن‌هایی مانند: پاتوژن‌های عامل آبله و آنفلوانزا ساخته شده‌اند، از مرگ نجات یافته است.

با این حال، واکسن‌های مؤثر هنوز برای بسیاری از پاتوژن‌ها وجود ندارد، از جمله عوامل خطرناک زیستی می‌توان به باکتری گرم مثبت Bacillus anthracis و باکتری گرم منفی Yersinia pestis اشاره کرد که جان بسیاری را در کشورهای مختلف گرفته است.

پروفسور Ashok Chopra، از دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس و پروفسور Venigalla Rao از دانشگاه کاتولیک آمریکا و همکارانش، با استفاده از باکتریوفاژ T4، با ترکیب آنتی ژن‌های کلیدی هر دو پاتوژن به یک فرمولاسیون، این واکسن را توسعه دادند. دو دوز از این واکسن که محفاظت کاملی را در برابر دو بیماری سیاه زخم و طاعون ریوی ایجاد می‌کند در مدل‌های حیوانی آزمایش شد.

نتیجه جالب این بود که حتی زمانی که حیوانات با دوزهای مرگبار از هر دو سموم کشنده سیاه زخم و باکتری Yersinia pestis CO92 تهدید شدند، واکسن موثر بود. درنتیجه این محققان توانستند از کارایی این واکسن اطمینان حاصل کرده و آن را عاملی برای جلوگیری از بیماری‌های سیاه زخم و طاعون می‌دانند.

محققان گفتند:

این واکسن دوگانه سیاه زخم و طاعون، نمونه  قوی برای ذخیره سازی در برابر یک حمله احتمالی بیوتروریسم است که ممکن است شامل حمله بیوتروریسمی از یک یا هر دوی این عوامل باشد.
علاوه بر این، نتایج ما نانوذرات T4 را به عنوان یک پلت فرم جدید برای ایجاد واکسن‌های چند واکنشی علیه پاتوژن‌های بیماری زا، به ارمغان می‌آورد.

همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:

yon.ir/t5T0J

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.