آنتی بادی مادری در نوزادان نارس نیز وجود دارد

آنتی بادی کودک نارسآنتی بادی کودک نارس
0 26

انتقال آنتی بادی از خون مادر به جنین

حتی نوزادان نارس هم  آنتی بادی ضد ویروسی منتقل شده از مادر را دارند. محققان موسسه کارولینکا در سوئد، یک مقاله در مورد آنتی بادی‌های مادر در نوزادان، در مجله Nature Medicine منتشر کردند.
آنها می‌گویند نتایج باید رویکرد ما را درمورد حساسیت عفونت در نوزادان تغییر دهد.

آنتی بادی‌ از خون مادر به جنین منتقل می‌شود که توانایی دفاع منفعل دربرابر عفونت را به نوزادان می‌دهد. از آنجا که بیشتر این روند در سه ماهه سوم بارداری اتفاق می افتد، پزشکان نوزادان بسیار نارس را به عنوان محافظت نشده توسط چنین آنتی بادی‌هایی که از مادر منتقل می‌شود، درنظر می‌گیرند.

بررسی رپرتوار آنتی بادی در نوزادان

با این حال، اکنون که تمام رپرتوار آنتی بادی‌ ضد ویروسی مادر در نوزادان، توسط محققان موسسه کارولینکا و بیمارستان دانشگاه کارولینکا مورد بررسی قرار گرفته است، تصویر دیگری در حال ظهور است.

دکتر Petter Brodin می‌گوید: ما مشاهده کردیم که نوزادانی که زود تر از موعد به دنیا می‌آیند، در هفته 24 نیز دارای آنتی‌بادی‌ بدن مادر هستند. این موضوع ما را شگفت زده کرد.

این مطالعه شامل 78 جفت مادر و کودک بود. 32 نوزاد بسیار زودرس بودند و قبل از هفته 30 متولد شده بودند. 46 نوزاد نیز زمان پیش ازتولد خود را کامل طی کرده بودند و نارس نبودند.
تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که رپرتوار آنتی بادی مادر در هر دو گروه مشابه است.

حساسیت به عفونت به معنای نداشتن آآنتی بادی مادری نیست

دکتر Brodin می‌گوید: امیدوارم این باعث شود که ما برخی از سوالات در مورد سیستم ایمنی نوزاد و حساسیت عفونت را پیش بینی کنیم تا بتوانیم مراقبت از نوزادان را بهتر انجام دهیم.

نوزادان نارس می‌توانند به طور خاص به عفونت حساس باشند. اما این به این معنا نیست که آنها از آنتی بادی‌ مادری برخوردار نیستند.

ما باید بیشتر بر سایر علل ممکن تمرکز کنیم. مانند عداشتن علکرد ریه کمتر توسعه یافته و یا موانع پوستی ضعیف.

این مطالعه با استفاده از روش جدیدی برای بررسی همزمان آنتی بادی ها در برابر تمام ویروس هایی که می توانند انسان را آلوده کنند، به استثنای ویروس زیکا که بعدا شناسایی شد، انجام شد.
این روش توسط محققان آمریکایی طراحی شده است. این روش اصطلاحا نمایش باکتریوفاژ نام دارد.

نوع حفاظت آنتی بادی‌ها وابسته به ویروس است

این بر اساس توانایی ایجاد ذرات ویروسی به نام باکتریوفاژ ها یک پروتئین سطح مشخصی را نشان می‌دهد. در این مورد، در همه کتابخانه باکتریوفاژ بیش از 93،000 پپتیدهای مختلف، پروتئین کوتاه زنجیر، بیش از 206 گونه از ویروس و بیش از 1000 نوژاد مختلف نشان دادند.

کتابخانه با پلاسمای خون  برای آزمایش مخلوط شده است. هر آنتی بادی در نمونه پلاسما با باکتریوفاژها مرتبط است و می تواند توسط محققان شناسایی شود.

تجزیه و تحلیل بر روی نمونه‌های گرفته شده در هنگام تولد و طی هفته های اول، چهارم و دوازدهم انجام شد. محققان دریافتند که حفاظت ارائه شده توسط آنتی بادی‌ها بسته به ویروس، متفاوت است.
این نشان می‌دهد که انتقال آنها در مرحله جنینی تصادفی نیست وتنظیم می‌شود. تیم تحقیقاتی در حال بررسی بیشتر این احتمال است.

تولید واکسن

دکتر Brodin می‌گوید: این مطالعه همچنین نشان می‌دهد، کدام بخش از پروتئین‌های ویروسی مورد هدف آنتی بادی‌ها قرار می‌گیرد. این اطلاعات در توسعه واکسن‌ها مهم است.
اگر همه آنتی بادی‌های مادر یک بخش خاص از یک پروتئین ویروسی را هدف قرار دهند، این مهم است که بدانیم زیرا واکسن باید بر اساس آن باشد.
امیدوارم نتایج دیگر ما بتواند برای توسعه واکسن‌های بهتر استفاده شود. مانند واکسنی در برابر ویروس RS که هر زمستان باعث ناراحتی نوزادان می شود.

منبع:
yon.ir/CFX0d

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.