چگونه ویروس ابولا دفاع ایمنی بدن را مختل می‌کند

ویروس ابولا
0 53

ویروس ابولا

یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه علوم پزشکی تگزاس، اطلاعات جدیدی را کشف کرد که چرا ویروس ابولا می‌تواند چنین اثرات فاجعه‌آمیزی را بر روی فرد آلوده بگذارد. آنها برای اولین بار توضیح داده‌اند که چگونه ویروس سلول‌های T، خط مهم دفاع ایمنی بدن، را غیرفعال می‌کند. بنابراین فرد آلوده کمتر قادر به مقابله با عفونت است.

نتایج این مطالعه در مجله PLOS Pathogens منتشر شده‌است.

بیماری ویروس ابولابه عنوان  یکی از ویران کننده‌ترین بیماری‌های عفونی شناخته شده‌است و شیوع قبلی منجر به مرگ و میر بالا می‌شود. ماهیت تهاجمی ویروس ابولا ناشی از توانایی آن در خلع سلاح سریع سیستم ایمنی بدن فرد آلوده با مسدود کردن توسعه پاسخ ایمنی سازگار با ویروس اختصاصی است.

گلبول‌های سفید بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن ما هستند. لیمفوپنیا هنگامی اتفاق می‌افتد که تعداد سلول‌های سفید خون T در جریان خون پایین‌تر از حد معمول باشد. در حقیقت میزان لنفوپنیا یکی از قوی‌ترین شاخص‌های افزایش شدت عفونت ابولا است.

چگونگی آلودگی سلول‌های T

Alex Bukreyev، نویسنده ارشد مطالعه و ویروس‌شناسی UTMB در بخش‌های آسیب‌شناسی و میکروبیولوژی و ایمونولوژی، می‌گوید:

افرادی که از عفونت ابولا جان سالم به در می‌برند قادر به حفظ سطح سلول T خود در طول این عفونت هستند. در حالی که سطح پایین سلول‌های T در تلفات جهانی دیده‌می‌شود.

مشکل این است که ما هرگز نفهمیده‌ایم که چگونه این کاهش سلول T رخ‌می دهد، بنابراین ما برای پاسخ به این سؤال آماده کرده ایم. مشکل این است که ما هرگز نفهمیده‌ایم که چگونه این کاهش سلول T رخ می‌دهد، بنابراین ما قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

محققان با استفاده از زیست شناسی سلولی و رویکردهای ژنتیکی برای اولین بار نشان دادند که چگونه ویروس ابولا به سول‌های T متصل شده و وارد آن می‌شوند و آن را آلوده سازند. همچنین نشان دادند که پس از این مراحل چه اتفاقی رخ می‌دهد.

اگرچه ویروس درون سلول‌های T آلوده محدود است اما آنها تا جایی که بدن آنها را را از بین می‌برد دچار استرس می‌شوند. این به لنفوپنیا مرتبط با شدت بیماری کمک می‌کند.

Bukreyev می‌گوید:

با این اطلاعات جدید ما قصد داریم نقش این فرایندها را در مرگ گلبول‌های سفید خون ناشی از ابولا، سرکوب سیستم ایمنی و پیشرفت بیماری بررسی کنیم.

مقاله PLOS Pathogens

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.