ویروس زیکا سلول‌های نوروبلاستوما را از بین می‌برد

ویروس زیکا سلول‌های نوروبلاستوما را از بین می‌برد
0 3

تاریخچه و ویژگی های ویروس زیکا

ویروس زیکا در سال 2015 و 2016، هنگامی که میزان عفونت در آمریکای جنوبی به شدت افزایش یافت، به موضوع خانوار تبدیل شد و بیماری به طور ناگهانی به بخش‌های آمریکای شمالی گسترش یافت.

ویروس زیکا در میمون رزوس که در سال 1947 در جنگل زیکا در اوگاندا زندگی می‌کرد، کشف شد. این ویروس توسط پشه Aedes africanus گسترش می‌یابد؛ اولین گزارش عفونت انسان در سال 1952 در اوگاندا و تانزانیا اتفاق افتاد.
در اوایل سال 2015 زنان باردار مبتلا به این ویروس، نوزادانی مبتلا به نقص‌های خاص از جمله میکروسفالی به دنیا آوردند. در کودکان و بزرگسالان غیر باردار، عفونت ویروس زیکا اغلب بدون علائم است یا فقط علائم کمی دارد.

زیکا یک پاتوژن پشه است و و در میان فلوویروس‌ها به دلیل ارتباط آن با نقص مادرزادی منحصر به فرد است. جدیدا واکسنی علیه این ویروس ساخته شده است که می‌توانید در پایان فرمانروایی ویروس زیکا آن را مطالعه نمایید.

محققان در طی چند دهه، ویروس زیکا را به عنوان ابزارهای ممکن برای استفاده در درمان‌های انکولوژیک دنبال کرده‌اند. برخی ازتحقیقات اخیر نشان داده است که نویدهای زیادی برای تاثیرات ویروس بر روی برخی از سرطان‌ها وجود دارد. زیکا تا کنون به عنوان یک عامل احتمالی آنکولیتیک شناسایی نشده است.

استفاده از ویروس زیکا به عنوان یک درمان آنکولیتیک

محققان بیمارستان کودکان نومور و پژوهشگران دانشگاه کالج پزشکی مرکزی فلوریدا تأثیر ویروس زیکا بر سلول‌های نوروبلاستوما را با آلوده ساختن انواع مختلف سلول‌های نوروبلاستوما کشت شده با زیکا بررسی کردند.

آنها دریافتند که بیشتر سلول های نوروبلاستوما پس از 10 روز کشته شده‌اند. با این حال، یک سلول خاص سلول نوروبلاستوما (SK-N-AS) مقاومت به عفونت زیکا را نشان داد.
ویروس زیکا به سلول‌های عصبی حمله می‌کند که همان سلول‌هایی است که نوروبلاستوما از آنها استخراج شده است.

دکتر Kenneth Alexander گفت:

تیم ما دریافت که ویروس زیکا تقریبا تمام سلولهای نوروبلاستوما را کشته است.ما از اینکه ویروس در برابر این سلول های سرطانی موثر بود، شگفت زده شدیم. همچنین ما شگفت زده شدیم که یک نوع سلول وجود دارد که کشته نشده است.

این سلول ها پروتئین CD24 را نداشتند و این نشان داد که CD24 نقش مهمی در حساسیت به  ویروس زیکا دارد. نوروبلاستوما دومین تومور رایج در دوران کودکی است و با درمان های قوی نیز میزان بقا آنها کم است.

ارتباط بین بیان CD24 و قابلیت آلودگی به زیکا در سلول

محققان ارتباط بین سطوح بیان سلولی CD24 و قابلیت آلودگی به ویروس زیکا را در آن سلول‌ها پیدا کردند.

محققان دریافتند که با بررسی دقیق‌تر، این سلول در مقایسه با سایر سلول‌های نوروبلاستوما، سطح پروتئین غشایی CD24 کمی را نشان می‌دهد. آنها همچنین مشخص کردند که CD24 روی سلول‌های نوروبلاستوما برای ابتلا به عفونت ویروس زیکا مورد نیاز است.

CD24 یا خوشه تمایز 24، یک گیرنده سطح سلولی است که به طور معمول در سلول‌های خون و سلول‌های عصبی یافت می‌شود.

ژن CD24 بر روی کروموزوم 6 قرار دارد. CD24 در سطوح بالایی در نمونه و سلول‌هایی که به عنوان سلول‌های فعال متابولیک شناخته می‌شود و یا سلول‌هایی که سریع رشد می‌کنند، بیان شده است. این موضوع که CD24 در سرطان بسیار بیش از حد بیان شود، شگفت آور نیست.

دکتر الکساندر گفت:

ما بیشتر به این واقعیت علاقه مند هستیم که CD24 تعیین کننده مهم سیتوتوکسی ویروسی است. ما فرض می‌کنیم که سلول‌هایی که توسط زیکا لیز می‌شوند که دارای CD24 هستند.

آزمایشگاه‌های متفاوتی که در این پروژه کار می کنند، توانایی همکاری در میان علوم پایه، پزشکی بالینی و جراحی های بالینی را نشان داده‌اند.

ما سال هاست که از هر معیار بالینی بالقوه داریم اما به پزشکان بیشتری نیاز داریم تا تجربه و تخصص خود را به آزمایشگاه بسپارند تا درک ما از بیماری ها را بیشتر کنند و درب را برای درمان های جدید باز کنند.

روش های درمانی با استفاده از ویروس زیکا

CD24 در سلول‌های به سرعت در حال رشد و همچنین سلول‌های عصبی بسیار بیان شده است. عفونت ویروس زیکا در دوران بارداری می‌تواند به طرز چشمگیری بر روی یک جنین متولد نشده تاثیر بگذارد ولی علائم خفیفی در بزرگسالان مبتلا به عفونت دارد.

دکتر Milan Chheda، استاديار دانشگاه واشنگتن و مرکز سرطان سايتمن، گفت:

این مطالعه فعلی به سادگی نشان می‌دهد پروتئین CD24 یکی از در هایی است که ویروس زیکا برای وارد شدن و کشتن سلول های نورو بلاستوما استفاده می‌کند.
این مشاهدات جالبی است که به درک ما از ویروس زیکا به عنوان درمان سرطان بالقوه کمک خواهد کرد.

من اطمینان دارم که در طول چند سال آینده این یافته‌ها ایجاد خواهد شد و و تطابق آن با بیماری را در بیماران بررسی می‌کنند

روش های درمانی با استفاده از ویروس زیکا، از ویروس برای هدف قرار دادن آن سلول های بیان کننده CD24 استفاده می‌کنند و ویروس زیکا در افراد مبتلا به تومورهای مثبت CD24 به طور طبیعی پیشرفت می‌کند.

همراهان گرانقدر بیولند شما می‌توانید متن اصلی مقاله را از اینجا مطالعه نمایید.

منبع:
yon.ir/cT4T8

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.