پاسخ ایمنی سلول‌های جنسی از DNA کوالا محافظت می‌کند

پاسخ ایمنی سلول جنسی کوالا
0 55

پاسخ ایمنی کوالا در برابر ویروس

کشف یک نوع پاسخ ایمنی که از DNA کوالا در برابر ویروس‌ها محافظت می‌کند برای بقای کوآلاها و درک اساسی ما از تکامل اهمیت دارد.

تیمی از دانشمندان دانشگاه Queensland و دانشکده پزشکی دانشگاه Massachusetts، در حال مطالعه نمونه‌های بافتی کوالا برای درک چگونگی پاسخ سلول‌ها به عفونت ویروسی که باعث بیماری‌هایی مانند کلامیدیا و سرطان می‌شود، می‌باشند.

به گفته دکتر Keith Chappell از دانشکده شیمی دانشگاه Queensland و علوم زیستی مولکولی، کشف این پاسخ سیستم ایمنی منحصر به فرد می‌تواند زمینه کاملا جدیدی از تحقیقات را باز کند.

Chappell می‌گوید:

ژنوم همه حیوانات از جمله انسان‌ها حاوی مقدار زیادی توالی ویروسی است که نتیجه عفونت میلیون‌ها سال پیش است.

کوالا تنها گونه‌ای است که در آن یک رتروویروس شناخته شده به تازگی سلول‌های جنسی، آنهایی که اسپرم و تخم درست می‌کنند، را آلوده کرده‌است.

این بدان معناست که برخی کوالاها با کوالا رتروویروس، معروف KoRV-A، در ژنوم خود متولد می‌شوند و آنها را در معرض سرطان و کلامیدیا قرار می‌دهد.

به خوبی شناخته شده‌است که ویروس ها تکامل انسان ها و حیوانات را هدایت کرده‌اند، اما درک این که چگونه سلول‌های جنسی در برابر عفونت واکنش نشان می‌دهند، رازی برای دانشمندان بوده‌است.

نقش سلول‌های جنسی

Chappell می‌گوید:

قبلا تصور می‌شد که فرآیند انتخاب طبیعی سطح عناصر ویروسی را در ژنوم تحت کنترل نگه می‌دارد. با این حال یافته‌های ما نشان می‌دهد که پاسخ‌های ایمنی مانند مسیر درون سلولی سلول‌های جنسی کوالا می‌توانند به طور فعال علیه ویروس مهاجم مبارزه کنند.

پروفسور William Theurkauf از دانشکده پزشکی UMass، می‌گوید:

سلول‌های جنسی کوالا می‌توانند به طور مشخص توالی منحصر به فرد KoRV-A رابه عنوان ویروس مهاجم و نه یک ژن تشخیص دهد و می‌تواند یک دفاع اولیه ایجاد کند.

درست مانند بدن انسان در کوالا نیز پاسخ ایمنی در برابر عفونت‌های باکتریایی و ویروسی ایجاد می‌شود.

یافته‌های ما نشان می‌دهد که سلول‌های جنسی برای از بین بردن توالی ویروسی حمله می‌کنند. این امر مانع از ورود نسخه‌های بیشتر رتروویروس به ژنوم فرزندان می‌شود و از نسل بعدی محافظت می‌کند.

منبع دانشگاه Queensland
مقاله CELL

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.