پانداها گیاهخوارانی افراطی یا گوشتخوارانی نادم؟

پانداها گیاهخوارانی افراطی یا گوشتخوارانی نادم؟
0 113

توبه گرگ مرگ است ولی توبه پانداها مقبول

پاندا‌های بزرگ بخاطر گیاهخواری افراطی خود غیرعادی هستند زیرا اکثرا از گیاه بامبو‌ تغذیه می‌کنند و این گیاهان نیز شدیدا دارای فیبر زیادی هستند و از همه عجیب‌تر اینکه نیای مشترک پانداها جزء اعضای اصلی گوشتخواران بوده است. ولی مطالعات منتشر شده از Current Biology در دوم ماه مِی نشان دهنده این است که تغییر رژیم غذایی پانداها تقریبا آنچنان با سرعت جهشی اتفاق نیفتاده است.

یافته‌های این مطالعات نشان دهنده این هستند که محتویات پروتئین و کربوهیدرات موجود در غذای پاندا‌ها به صورت عجیبی بسیار شبیه رژیم غذایی گوشتخواران افراطی است، حیواناتی که 70 درصد از رژیم غذایی خود را از حیوانات دیگر می‌گیرند.

این مطالعات گزارش داده‌اند که تقریبا 50% انرژی پانداها به صورت پروتئین به آنها می‌رسد که آنها را دقیقا در رده گربه‌های وحشی و گرگ‌ها قرار می‌دهد!

Fuwen Wei از آکادمی علوم پکن در چین می‌گوید:

تا جایی که ما می‌دانیم پانداهای غول‌پیکر گونه‌هایی گوشتخوار هستند ولی به صورت افراطی برای گیاهخواری تخصص یافته‌اند. بر اساس چیزهایی که آنها می‌خورند آنها مطمئنا جزء گیاهخواران هستند ولی اگر بر اساس مواد غذایی اصلی یا همان ماکرو نوترینت‌های مصرف شده توسط آنها نگاه کنیم، پانداها به گوشتخواران تعلق دارند.

پانداها استعداد‌های مشابهی با گیاهخواران دارند که شامل شکل خاص جمجمه، عضلات فک و دندان‌های تخصص یافته برای غذاهای با فیبر بالا می‌شود و همچنین دارای انگشت شصت کاذب نیز هستند که برای گرفتن بامبو به آنها کمک می‌کند و البته آنها قدرت تشخیص مزه گوشت را نیز از دست داده‌اند.

ولی درمقابل این موارد پانداهای غولپیکر دارای لوله و آنزیم‌های گوارشی و میکروب‌های روده‌ای شبیه به گوشتخوران را دارند.

تحقیقاتی دقیق درمورد چگونگی تغییر خوی در این حیوانات نادم

در تحقیقات جدید محقق Wei با یک اکولوژیست غذایی به نام  David Raubenheimer از دانشگاه سیدنی تیمی را تشکیل دادند تا مواد غذایی اصلی تشکیل دهنده رژیم غذایی پانداها و موادی که پاندا‌ها جذب و دفع می‌کنند را شناسایی و اندازه‌گیری کنند.

با استفاده از این یافته‌ها که ژئومتری تغذیه‌ای گفته می‌شود محققان اثبات کردند که مواد غذایی اصلی مصرف شده در پانداها شبیه به گوشتخواران است. مواد اصلی غذایی موجود در شیر پانداها نیز مساوی با دیگر گوشتخواران بود.

محققان می‌گویند این یافته‌ها می‌توانند در حل کردن معمای قدیمی تکاملی پانداهای غول‌پیکر که شامل تغییر رویه آنها به یکی از گیاهخواران افراطی با عضویت در گروه گوشتخواران است به ما کمک کنند.

در حقیقت این تحول پانداهای غول‌پیکر بسیار ظاهری‌تر از چیزی بود که دیده می‌شد، زیرا اتفاقی که افتاده بود ترکیب شدن سازگاری‌های غذایی آنها با تغییرات نسبی کوچک در مواد غذایی اصلی آنها بود.

این رژیم غذایی باعث شده است که سازگاری‌هایی در دندان، جمجه و انگشت شصت کاذب آنها اتفاق بیفتد تا گیاه بامبو را راحت‌تر بخورند ولی لوله گوارش آن‌ها تغییرات کمی کرده است که نشان دهنده تغییرات تکاملی کمتر آنها در این قسمت از بدن آن‌ها نسبت به نیاکان خود بوده است درحالی که نیازمند به دست آوردن مواد غذایی اصلی خود از بامبو بودند.

روده کوچک آنها همراه با فراوان بودن غذای آنها یعنی گیاه بامبو، به آنها کمک می‌کند که مقدار زیادی از غذای غنی از فیبر را به علت کم بودن بازدهی هضم خود مصرف کنند.

Raubenheimer می‌گویند:

این مطالعات به ما پیام وسیعی می‌دهند که ثابت کننده مهم بودن در نظر گرفتن هردو مورد غذای آنها و مواد مغذی موجود در آنها برای درک بهتر بوم‌شناسی تکاملی حیوانات است. این دقیقا چیزی است که ژئومتری مواد مغذی برای آن طرای شده‌است.

منبع دانشگاه سیدنی
مقاله Current Biology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.