پروژسترون کلید گم شده در بازسازی اعضای بدن

پروژسترون کلید گم شده در بازسازی اعضای بدن
0 28

 اثر معجزه آسای پروژسترون در بازسازی اعضای بدن

یک تیم از دانشگاه تافتس و فلوریدا به تازگی دریافته اند که رساندن هورمون پروژسترون به محل زخم ناشی از قطعی عضو در قورباغه چنگال دار آفریقایی (زنوپوس لاویس) باعث میشود که اندام قطع شده دوباره رشد کرده و در محل ساخته شود.

این تیم پژوهشگر یک بیوراکتور قابل پوشیدن برای این قورباغه ساختند و به قسمت زخم این قورباغه متصل کردند که در طول بیست و چهار ساعت هورمون پروژسترون به این زخم می رساند و مشاهده کردند این هورمون باعث شد که قورباغه عضو از دست رفته خود را بازسازی کند.

بسیاری از حیوانات دارای قابلیت بازسازی عضو خود را دارند برای مثال خیار های دریایی و کرم های پهن پلاناریا می توانند تمام قسمت های بدن خود را بعد از بریده شدن به قسمت های مختلف بسازند و چندین جانور را تشکیل بدهند.

دوباره سازی موضعی اندام ها نیز در مارمولک ها (در دوباره سازی دم) و در بعضی از خرچنگ ها (دوباره سازی چنگک‌ها) و در گوزن‌ها (در دوباره سازی شاخ هایشان به طوری که سالی یک بار شاخ هایشان را عوض می‌کنند) دیده می‌شود.

این قورباغه های چنگال دار نیز می توانند در زمان های اول زندگی اندام های خود را دوباره سازی کنند ولی بعد از اینکه به سن بلوغ رسیدند این قابلیت از آنها سلب می‌شود.

ولی تا الآن انتظار نمی رفت که این قورباغه های بالغ چنین قابلیت قوی در بازسازی اندام های خود داشته باشند.

در بهترین حالت این قوباغه ها می توانستند که قسمت های نازک و ساده ی میخ مانند از غضروف ها را بازسازی کنند.

این آزمایش با استفاده از نوعی بیوراکتور انجام شده است

پروفسور مایکل لوین می گوید : این فرآیند عمل باعث ایجاد یک پاسخ دوباره سازی در بدن قورباغه شد که در حالت معمولی به هیچ عنوان اتفاق نمی‌افتد.

این بیوراکتور باعث آزاد کردن یک جریان پیچیده پایین دستی می شد که بسیاری از مهندسان بیولوژیک هنوز هم نمی توانند به خوبی ساخت و نصب آن را مدیریت کنند.

پروفسور لوین و همگروه هایش این بیوراکتور را به صورت سه بعدی از سیلیکون پرینت کرده و با هیدروژل پر کردند.

آنها هیدروژل را با پروتئین ابریشم که قابلیت جذب آب و مرطوب نگه داشتن را دارد مخلوط کردند که باعث افزایش خاصیت بهبود کنندگی و بازیابی می‌شد و سپس به آن پروژسترون اضافه کردند.

پروژسترون بیشتر به عنوان قابلیت اش در آماده سازی رحم برای حاملگی شناخته شده ولی اثراتی در بالا بردن سرعت بازسازی اعصاب، رگ‌های خونی و بافت‌های استخوانی را نیز دارد.

پروژسترون تاثیرات مثبت دیگری نیز دارد

دکتر سلیا هرا رینکون از محققین دانشگاه تافتس می گوید : پروژسترون توجه ما را به خدش جلب کرد زیرا که این هورمون قابلیت افزایش سرعت ترمیم اعصاب و بازسازی را داشت. همچنین این هورمون قابلیت تنظیم پاسخ های ایمنی بدن را دارد تا سرعت بازسازی و رشد دوباره رگ های عصبی و استخان ها زیاد شود.

پروژسترون دارای قابلیت تنظیم وضعیت الکتریک زیستی سلول‌ها است. این بیوالکتریک توسط سلول‌ها هنگام رد شدن یون ها از غشای خارجی آنها ایجاد میشود که به عنوان عاملی برای ایجاد وضعیتی برای بازسازی و همچنین شکل گیری بدن شناخته می شود.

محققان قورباغه ها را به سه گروه آزمایشی و کنترلی و آزمایشی دروغین تقسیم کردند و بعد از قطع کردن عضو گروه آزمایشی و آزمایشی دروغین بلافاصله بیوراکتور را به آنها متصل کردند.

در گروه آزمایشی این بیوراکتور ها پروژسترون را به مکان قطع عضو می‌رساند. محققان بعد از 24 ساعت تمام این بیوراکتورها را از قورباغه‌ها جدا کردند.

زمانی که آنها در زمان های مختلفی در طول 9 و نیم ماه گروه آزمایشی قورباغه‌ها را تحت نظر گرفتند متوجه شدند که این بیوراکتورها باعث بازسازی در مکان قطع عضو شده بودند و این بازسازی ها در قورباغه های گروه های دیگر دیده نمیشد.

نتیجه آزمایش این بود که در گروه های دیگر, قسمت قطع شده فقط یک شکل میخ بازسازی شده بود ولی در گونه های آزمایشی که به آنها بیوراکتور متصل بود یک شکل پارو مانند در نقطه قطعی عضو رشد کرده بود که شباهت زیادی به شکل معمولی و کامل دست قورباغه بود.

شبیه سازی فضای رحم توسط بیوراکتور

پروفسور لوین گفت : این بیوراکتور باعث ایجاد یک فضای کمکی برای زخم شد و درست مانند این بود که این عضو در محیط جنینی رشد کرده باشد.

یک مدت زمان کوتاه از اتصال این بیوراکتور به قسمت قطع شده باعث رشد و شکل گیری چند ماهه در آن قسمت بدن قورباغه شد.

محققین بعد از این آزمایشات با آنالیز های مولکولی و سلول شناسی نگاه دقیق تری به قسمت های بازسازی شده بدن قورباغه‌ها کردند.

آنها متوجه شدند که برخلاف گروه آزمایشی دروغین و گروه کنترلی، بازسازی عضو قطع شده در گروه آزمایشی اصلی بسیار ضخیم تر بود و استخوان، اعصاب و رگ‌هایشان به صورت سازمان یافته تری بازسازی شده بودند.

آنالیز و بررسی فیلم‌های حرکت این قورباغه‌های آزمایشی نشان دهنده این بود که این قورباغه‌ها بسیار شبیه قورباغه های سالم شنا می کردند.

منبع:

http://yon.ir/qluls

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.