پیوند سر در انسان

پیوند سر در انسان
0 2

«سرجیو کاناوارو» ایتالیایی و «شیائوچینگ رن» چینی دو جراحی هستند که ادعا می کنند توانسته‌اند آسیب‌های غیر قابل بازگشت نخاع در میمون‌ها و سگ‌ها را درمان کنند. دو مطالعه  منتشر شده نشان می‌دهد که میمون‌ها و سگ‌ها پس از جدا شدن طناب نخاعی می‌توانند دوباره راه بروند و با موفقیت درمان شدند. این یافته‌ها جرقه پیوند سر را در ذهن این دو دانشمند ایجاد کرده است.

این دو دانشمند گفتند یافته های جدیدشان بی سابقه هستند و باید راه را برای اولین آزمایش‌های انسانی هموار کند. کاناوارو گفت که این یافته‌ها کاملاً  این دیدگاه را رد می‌کنند که یک طناب نخاعی جدا شده نمی‌تواند به هر شیوه‌ای درمان شود.

قدم بعدی، آزمایشات انسانی

شیائوچینگ گفت که این موفقیت گواه بر این است که آزمایش‌های انسانی باید حرکتی رو به جلو داشته باشد. در سال ۲۰۱۵، پروفسور کاناوارو اعلام کرد که می‌خواهد سر یک مرد فلج به نام Valery Spiridonov را به بدن یک اهدا کننده مرده پیوند دهد. او توضیح داد که این روش شامل خنک کردن بدن به حالت هیپوترمی عمیق قبل از بریدن ستون فقرات با استفاده از یک تیغه الماس خواهد بود. قدم بعدی این است که رگ‌های خونی و اعصاب را از سر Valery به بدن مرده اهدا کننده دوباره متصل کنید.

کاناوارو گفت:

برای مدت طولانی طبیعت قوانین خود را به ما دیکته کرده‌است. ما به دنیا می‌آییم، رشد می‌کنیم و می‌میریم. ما وارد دورانی شده‌ایم که سرنوشت خود را در دست می‌گیریم. همه چیز تغییر خواهد کرد.

اولین پیوند انسانی بر روی اجساد انسان انجام شده‌است. همه گفتند که این کار غیر ممکن است، اما جراحی موفقیت‌آمیز بود. پیوند کامل سر بین اهداکنندگان مرگ مغزی در مرحله بعدی انجام می‌شود.

فرانکنشتاین واقعی که پیوند سر انجام می‌دهد

کار کاناوارو و شیائوچینگ با انتقاد شدید جامعه علمی و پزشکی مواجه شده‌است.

پروفسور Jan Schnupp، از دانشگاه آکسفورد، گفت:

که این روش موجب تداعی تصاویر خونین فرانکنشتاین شده و طرح  پیشنهادی را نگران کننده توصیف کرد. احتمال اینکه فردی که سر خود را به بدن دیگر منتقل کند قادر خواهد بود هر گونه کنترل بر روی آن را به دست آورد یا از این بدن پیوند شده بهره مند شود، کاملا ناچیز است.

ارزش درمانی مورد انتظار برای بیمار حداقل خواهد بود، در حالی که خطرات ناشی از اثرات جانبی مرتبط با رد پیوند و یا مرگ ناشی از اشتباه  در طول عمل، بسیار زیاد است. تلاش برای چنین چیزی با توجه به وضعیت کنونی این فن، چیزی جز جنایت نخواهد بود.

همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا یخوانید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.