چاقی مادر باعث افزایش سرعت پیری در فرزندان می‌شود

چاقی مادر
0 41

عوارض چاقی مادر

مدت‌هاست که مشخص شده‌است که چاقی باعث اختلال در متابولیسم و ​​مهیاکردن ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی می‌شود. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که تاثیرات چاقی مادر حتی در نسل‌های بعد هم ظهور می‌کند و به فرزندان منتقل می‌شود و سرعت مشکلات متابولیکی مربوط به پیری را که در زندگی عادی رخ می‌دهد تسریع می‌کند.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را در زمینه چاقی مطالعه بفرمائید:

در این مقاله محققان دانشگاه وایومینگ فرزندان مادران چاق را مورد مطالعه قرار دادند.

آنها فرزندان را برای تعیین میزان پیر شدن، در طول زندگی‌شان بررسی کردند؛ بلوغ، بزرگسالی زودرس، بزرگسالی دیررس و پیری زودرس.

فرزندان مادران چاق چربی بیشتری در بدن داشتند و علائم پیش‌دیابتی از قبیل افزایش زودرس مقاومت به انسولین، افزایش استعداد در دیابت را نشان می‌دادند.

فرزندان مادران چاق اختلال عملکرد میتوکندری را از خود نشان دادند، منابع نیرو سلول‌ها که انرژی مورد نیاز برای عملکرد درست سلول را تامین می‌کنند.

این تغییرات باعث می‌شود که ارگانیسم‌ها به بیماری قلبی مبتلا شوند.

جالب اینجاست که برخی از نتایج ناخواسته ناشی از چاقی مادر در فرزندان زن و مرد متفاوت بود. دلیل این امر مشخص نیست، اما تصور می‌شود که به دلیل ماهیت هورمونی باشد.

نکته‌ای که باعث دلگرمی می‌شود این است که، ورزش توسط فرزندان بسیاری از پیامدهای ناشی از چاقی مادر را بهبود می‌بخشد.

تاییدی بر نتایج قبلی

Peter Nathanielsz رهبر این مطالعه می‌گوید:

این یافته‌های جدید بر شواهد اثبات‌کننده تأثیر شرایط رحم و اوایل زندگی بر سلامت فرزندان و استعداد ابتلا به بیماری در طول زندگی می‌افزاید.

به عنوان مثال، تحقیقات قبلی توسط Nathanielsz و همكاران نشان داد كه قرار گرفتن مادر باردار مبتلا به چاقی در معرض رژیم غذایی پرچرب و پر قند در دوران بارداری، كبد چرب را در جنین ایجاد می‌كند كه به طور بالقوه فرزندان را در زندگی مستعد ابتلا به چاقی، اختلالات متابولیک و اختلالات قلبی عروقی می‌کند.

مطالعه دیگری نشان داد که کودک یک مادر دچار سو تغذیه به احتمال زیاد دچار پیری زودرس قلب می‌شود.

منبع دانشگاه وایومینگ
مقاله Journal of Physiology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.