چه ژنی باعث تفاوت مغز پریمات ها و سایر حیوانات می شود؟

0 57

چه چیزی پریمات ها را از دیگر پستانداران جدا می کند؟

 

محققان دانشگاه اوتاگو موفق شدند با تحت نظر گرفتن یک نوع بیماری که باعث ایجاد اختلال در رشد مغز می شد ژنی را کشف کنند که باعث انشقاق در بین پریمات ها (میمون های بزرگ و انسان ها) و دیگر پستانداران می شود.

دکتر آدام اونیل که مسئولیت این پژوهش را به عنوان جزئی از PHD اش در دانشگاه اوتاگو گرفته بود تحت نظر پروفسور استفن رابرتسون کشف کرد که ژن PLEKHG6 باعث ایجاد تغییراتی در رشد نواحی از مغز می شود که منجر به تفاوت خاص مغز پریمات ها نسبت به موجودات دیگر می شود.

دکتر اونیل می گوید: اگر بخواهیم به طور کلی صحبت کنیم بهتر است بگوییم که این ژن یکی از چندین فاکتور ژنتیکی است که مارا از لحاظ ادراک و نورولوژیکی انسان می کند.

پروفسور رابرتسون می گوید: هدف این تحقیقات اثبات کردن این ایده بود که احتمالا ژن هایی در انسان وجود دارد که باعث شده است سلول های مغز اش بزرگتر بوده و فعالیت اش بهتر از حیوانات دیگر باشد. هرچند که افزایش این پیچیدگی مغز هزینه ای هم بر موجود زنده دارد ولی این ژن باعث افزایش بلقوه قابلیت های روانشناختی و عصبی انسان می شود.

این ژن چگونه کشف شد؟

پیدا کردن چنین ژنی سخت بود ولی با استفاده از شناختی که در هنگام پژوهش هایمان در رابطه با کودکانی با اختلال در شکل مغز داشتند (Periventricular nodular heterotopia) ما توانستیم ژن آسیب خورده را شناسایی کنیم که همان ژنی بود که باعث ایجاد قابلیت های مغزی در پریمات ها می شد. در این اختلال مغزی زیرمجموعه ای از نورون های عصبی نمی توانند در جایگاه درست خود قرار گیرند که در بعضی از موارد دارای عوارضی چون صرع و یا رشد دیررس مغز می شود.

برای این کار محققان با بررسی مغز های کوچک انسان شروع به پیدا کردن مکان های تحت تاثیر این ژن کردند تا بدانند این ژن چگونه تاثیر خود را رشد بخصوص مغز پریمات ها می گذارد. همچنین ساختن مغز های کوچک با کشت دادن سلول های پوست با انجام تکنیک های خاص ژنتیکی امکان پذیر است که باعث ایجاد ساختار مغز مانند کوچکی در محیط کشت می شود.

نتایج این مشاهدات به این ختم شد که تغییرات ژنتیکی موضعی در ژن PLEKHG6 باعث تغییر در کمک به رشد بعضی از سلول های بنیادی خاص در بافت مغز می شود و همچنین بعضی از این سلول ها در چند هفته اول رشد مغز نمی توانند به مکان درست خود در این ساختار های کوچک شبیه مغز مهاجرت کنند.

پروفسور رابرتسون می گوید: ما تا مدتی قبل می دانستیم که این سلول های بنیادی بین انسان ها/پریمات ها و دیگر حیوانات فرق دارد ولی فهمیدن ژن تنظیم کننده این تحول ژنتیکی در هاله ای از ابهام قرار داشت.

 

 

منبع:

http://yon.ir/gYAIW

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.