ژن کشنده اسپور، محرک تکامل شد

ژن کشنده اسپور، محرک تکامل شد
0 3

محققان برای اولین بار با دو ژن کشنده  اسپور در قارچ ها، موفق به تعیین توالی این ژن های خودخواه شدند.

ژن های خودخواه ژن هایی هستند که به نسل بعد منتقل می‌شوند درحالیکه مزیتی به فرد نمی‌دهند. ژن های خودخواه گاهی ممکن است مضر باشند.

یکی از پایه های تئوری تکامل بقای مناسب ترین افراد است؛ ژن های این افراد به نسل بعد منتقل می‌شود.

زیست شناسان معتقدند ژن های خودخواه ممکن است مهمترین محرک تکامل باشند. درک بیشتر الگو های تکاملی برای دانستن این که ژن های خودخواه چگونه عمل میکنند ضروری است.

یک نمونه از ژن های خودخواه شناخته شده تحت عنوان کشنده اسپور در قارچ های خاصی یافت شده است. اگر قارچی ژن کشنده اسپور را حمل کند تمام اسپور های هم نیا را که فاقد این ژن هستند میکشد. ژن های کشنده اسپور با وجود اینکه برای قارچ مضر هستند به نسل های بعد منتقل خواهند شد.

ژن های خودخواه مشابه کشنده اسپور در سایر موجودات مانند مگس میوه و موش ها نیز یافت می‌شود. در این گونه ها یک اسپرم، اسپرم های هم نیای فاقد ژن خودخواه را از بین می‌برد.

ژن های خودخواه همچنین ممکن است به عنوان آفت کش ها عمل کنند.

قرار دادن ژن های خودخواه در پشه مالاریا می‌تواند باعث شود تنها یک جنس از آنها متولد شوند و در نتیجه جمعیت آن ها را کاهش دهد.

با ان حال اطلاعات مربوط به چگونگی عملکرد ژن های خودخواه و گسترش آنها در جمعیت هنوز محدود است.

گروه تحقیقات زیست شناسی سیستماتیک دانشگاه Uppsala برای اولین بار موفق به کشف توالی کامل ژن های خودخواه پیچیده در یک ژنوم کامل شده اند. توالی ژنوم را در دو نوع مختلف کشنده اسپور در قارچ آسکومیست Neurospora intermedia شناسایی کردند.

نتایج حاصل در Nature Communications منتشر شده است.

توالی ژنوم نشان داد که ژن های کشنده اسپور بیشتر در مناطق کروموزومی وجود دارد که کروموزوم ها تغییر جهت می‌دهند (به اصطلاح شکل گیری انحرافات رخ می‌دهد).

در این مناطق کروموزومی همچنین چندین جهش رخ داده است و DNA تکراری وجود دارد. جهش ها ممکن است به این معنا باشد که افراد با ژن کشنده اسپور سازگاری کمتری دارند و توضیح می‌دهد چرا ژن های کشند اسپور در Neurospora intermedia غیر طبیعی است.

Hanna Johannesson رهبر این پژوهش عقیده دارد تعیین توالی ژن های خودخواه این نوع، دشوار است. زیرا اغلب آن ها در قسمت هایی از کروموزوم قرار دارند که میزان زیادی جهش رخ داده است.

Jesper Svedberg نویسنده اصلی این مطالعه میگوید : یکی از نتایجی که ما را شگفت زده کرد این بود که دو کشنده اسپور مثل هم نیستند و از ژن های مختلف برای کشتن اسپور های هم نیا استفاده میکنند.

این ممکن است نشان دهد که ژن های خودخواه و خصوصا ژن های کشنده اسپور از آنچه قبلا تصور میشد شایع تر است.

 

منبع:

http://yon.ir/ilOIr

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.