ژن Ragnase1 کلید تنظیم مجدد و تمایز سلول‌های بنیادی

ژن Ragnase1
0 3

بدن نیاز به ایجاد یک منبع مداوم سلول‌های خون برای وارد شدن به گردش خون دارد.
سلول‌های خونی دارای طیف گسترده ای از توابع تهیه کننده اکسیژن بافت و مبارزه با عفونت‌ها است که خون را قادر می‌سازد پس از آسیب لخته شود. اجتباب از کمبود این سلول‌ها یا گسترش بیش از حد آنها باید یک مکانیسم قانونی سختگیرانه باشد اما خیلی مانده است تا چگونگی کارکرد آن روشن شود. مطالعات جدید نشان می‌دهد ژن Ragnase1 تنظیم مجدد و تمایز سلول‌های بنیادی خون ساز است.

Ragnase1 کلید تنظیم مجدد و تمایز سلول‌های بنیادی

یک تیم به رهبری دانشگاه اوزاکا، این موضوع را با آشکار شدن اینکه یک مولکول به نام Ragnase1 کلید تنظیم مجدد و تمایز سلول‌های بنیادی هماتوپویتیک یا سلول‌های بنیادی خون‌ساز و سلول‌های بنیادی پروژنیتور(HSPCs) می‌باشد، روشن کرده است. همه سول‌های خونی از این سلول‌های بنیادی مشتق می‌شوند.

محققان نشان می‌دهند که چگونه اختلال در عملکرد این مولکول، می‌تواند منجر به ناتوانی در تنظیم تولید سلول‌های خونی شود که می تواند اثرات نامطلوب مانند بدخیمی‌های مبتنی بر خون ایجاد کند.

در این مطالعه جدید که در مجله Nature Communications منتشر شده است، تیم برای اولین بار از یک تجزیه و تحلیل کامپیوتری برای شناسایی ژن‌هایی که به شدت در بیانشان بین HSPCs های جنینی و بالغ متفاوت بودند،استفاده کرد. در میان این ژن‌ها، آنها Ragnase1 را برای تجزیه و تحلیل بیشتر انتخاب کردند. آنها با توجه به یافته‌های قبلی از نقش این مولکول در تمایز سلول های بنیادی دیگر، از آن استفاده کردند.

این تجزیه و تحلیل های بیشتر شامل آزمایش‌هایی با حذف یک یا هر دو نسخه ژن Ragnase1 در موش‌ها و سپس ارزیابی تمایز سلول‌های بنیادی به سایر رده‌های سلولی خون و سلامت کلی این موش‌ها بود.

نتایج آزمایش نقش ژن Ragnase1  در تمایز سلول‌های خونی

دکتر Nobuyuki Takakura می‌گوید: یافته های ما نشان داد که حذف هر دو یا حتی فقط یک نسخه از ژن Ragnase1، منجر به ناهنجاری در تجدید و تمایز HSPC ها از مغز استخوان می‌شود. موش‌هایی که ژن  Ragnase1 خود را از دست داده اند، همچنین اختلالات فیزیولوژیکی مانند کاهش وزن و طحال بزرگ را نشان دادند و در سن جوانی مردند.
تیم سپس به مکانیزمی که ژن Ragnase1 به عملکرد آن کمک می‌کند را بررسی کرد.

محققان دریافتند که فعالیت‌های نظارتی در سطح پس از رونویسی با تخریب mRNA های هدف Gata2 و Tal1، اعمال می‌شود. این فرآیند برای کنترل خونریزی مهم است.
دکتر Hiroyasu Kidoya می‌گوید: یافته های ما نشان داد که این فعالیت Ragnase1‌، کلیدی است برای تعیین اینکه آیا سلول‌های بنیادی در حالت خاموش باقی می‌مانند یا خیر.
تجدید خود به خودی برای حفظ مجموعه ای از این سلول‌ها برای تمایز در آینده و یا شروع به تمایز به سلول های خونی مختلف بسته به نیازهای فعلی بدن است.

یافته‌های این تیم نشان می‌دهد که ژن Ragnase1 نقش مهمی درتجدید خود به خودی و تمایز HSPCها دارد و هدف جدیدی برای استراتژی‌های درمانی با هدف درمان بیماری‌هایی مانند لوسمی است.
همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر مذکور را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/e8ZA1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.