چرا افراد با افزایش سن دچار افزایش وزن می‌شوند؟

کاهش گردش لیپید در بافت چربی دلیل افزایش وزن در پیری
0 53

کاهش گردش لیپید دلیل افزایش وزن در پیری

بسیاری از افراد تلاش می‌کنند که با افزایش سن، وزن خود را کنترل کنند. اکنون تحقیقات جدید در موسسه کارولینسکا در سوئد دلیل افزایش وزن با افزایش سن کشف کرده‌است. گردش لیپید در بافت چربی در دوران پیری کاهش می‌یابد و افزایش وزن را آسان‌تر می‌کند، حتی اگر بیشتر از قبل غذا نخوریم و کمتر از قبل ورزش نکنیم.

این مطالعه در مجله Nature Medicine منتشر شده‌است.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را مطالعه نمایید:

دانشمندان سلول‌های چربی را در 54 زن و مرد طی مدت زمان متوسط 13 سال مورد مطالعه قرار دادند. در آن زمان، تمام افراد  صرف نظر از افزایش وزن یا از دست دادن وزن، کاهش در گردش لیپید در بافت چربی را نشان دادند که این میزان لیپید یا چربی در بافت چربی برداشته و یا ذخیره می‌شود.

طبق مطالعه‌ای که با همکاری محققان دانشگاه Uppsala در سوئد و دانشگاه Lyon در فرانسه انجام شد، کسانی که با خوردن کالری کمتری این میزان را جبران نکردند، به طور متوسط وزن آنها 20 درصد افزایش یافت.

محققان همچنین گردش لیپیدها را در 41 زن که تحت جراحی باریاتریک (جراحی چاقی) قرار گرفتند و اینکه چگونه میزان گردش لیپید بر توانایی آنها در حفظ وزن از چهار تا هفت سال بعد از عمل تأثیر گذاشته‌است را مورد بررسی قرار دادند.

نتایج مطالعه

نتایج نشان داد که فقط کسانی که قبل از عمل جراحی نرخ پایینی داشتند گردش لیپید در آنها افزایش یافت و کاهش وزن خود را حفظ کردند. محققان معتقدند که این افراد احتمالا فضای بیشتری برای افزایش گردش لیپید نسبت به افرادی که پیش از عمل جراحی سطح بالایی دارند، داشته‌اند.

پروفسور Peter Arner، یکی از نویسندگاه اصلی مطالعه، می‌گوید:

نتایج برای اولین بار نشان می‌دهد که فرایندهای موجود در بافت چربی ما تغییرات وزن بدن را در دوران پیری به گونه ای که مستقل از سایر عوامل باشد، تنظیم می‌کنند. این می‌تواند راه‌های جدیدی را برای درمان چاقی باز کند.

مطالعات قبلی نشان داده‌اند که یک راه برای سرعت بخشیدن به گردش لیپید در بافت چربی ورزش بیشتر است. این تحقیق جدید از این مفهوم پشتیبانی می‌کند و بیشتر نشان می‌دهد که نتیجه طولانی مدت جراحی کاهش وزن اگر همراه با افزایش فعالیت بدنی باشد بهبود می‌یابد.

دکتر Kirsty Spalding، محقق ارشد گروه زیست شناسی سلولی و مولکولی در موسسه کارولینسکا و یکی دیگر از نویسندگان اصلی این مطالعه، می‌گوید:

چاقی و بیماری‌های مربوط به چاقی به یک مشکل جهانی تبدیل شده‌اند. درک پویایی لیپید و آنچه باعث تنظیم اندازه توده چربی در انسان می‌شود، هرگز ارتباط بیشتری نداشته‌است.

منبع موسسه کارولینسکا
مقاله Nature Medicine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.