کایمر میمون و خوک

کایمر میمون و خوک
0 69

باز هم چینی‌ها

کایمر خوک-پریمات برای اولین بار زنده متولد شد اما در طی یک هفته مرد. این دو بچه خوک که توسط تیمی در چین ایجاد شده‌اند طبیعی به نظر می‌رسند گرچه بخش کمی از سلول‌های آنها از میمون‌های cynomolgus (مکاک دم‌دراز) گرفته شده‌بود.

Tang Hai در آزمایشگاه اصلی دولت برای سلول‌های بنیادی و زیست‌‌شناسی تولید مثل در پکن می‌گوید:

این اولین گزارش از یک کایمر خوک-میمون است که دوره بارداری را کامل گذرانیده‌است.

هدف نهایی کار، رشد اندام‌های انسانی در حیوانات برای پیوند است. این تیم می‌گوید، اما نتایج نشان می‌دهد که هنوز راه طولانی برای رسیدن به این هدف وجود دارد.

Hai و همکارانش سلول‌های مکاک دم‌دراز را از نظر ژنتیکی اصلاح کردند تا یک پروتئین فلورسنت به نام GFP تولید کند. این امر محققان را قادر به ردیابی سلول‌ها و نسل‌های بعد از آن کرد.

آنها سپس سلول‌های بنیادی جنینی را از سلول‌های اصلاح‌شده استخراج کرده و آنها را 5 روز پس از لقاح به جنین خوک تزریق کردند.

بیش از ۴۰۰۰ جنین در ماده خوک کاشته شدند. در نتیجه ده خوک بدنیا آمد که دو مورد از آنها کایمر بودند. همه طی یک هفته مردند.

در بچه خوک‌های کایمر، بافت‌های مختلف (از جمله در قلب، کبد، طحال، ریه و پوست) تا حدودی از سلول‌های میمون تشکیل شده‌بودند، اما این نسبت پایین بود: بین یک در 1000 و یک در 10،000.

معلوم نیست چرا خوک‌ها از مردند، اما به دلیل اینکه خوک‌های غیرکایمر نیز مردند، تیم گمان می‌کند که این امر به روند IVF مربوط می‌شود نه کایمر شدن.

IVF در خوک‌ها مانند انسان‌ها و دیگر حیوانات کار نمی‌کند.

Hai گفت:

این تیم در حال تلاش برای ایجاد حیوانات سالم با نسبت بیشتری از سلول‌های میمون است.

اگر این موفقیتآمیز باشد، مرحله بعدی سعی در ایجاد خوک‌هایی خواهد بود که یک ارگان تقریباً کامل از سلول‌های پریمات داشته‌باشند. چیزی شبیه به این قبلاً در جوندگان حاصل شده‌است.

در سال 2010 ، Hiromitsu Nakauchi، که اکنون در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا است، موشی با پانکراس موش صحرایی به وسیله دستکاری ژنتیکی در موش ایجاد کردند بنابراین سلول‌های خود موش نمی‌توانست در پانکراس رشد و نمو کند.

کایمر خوک-انسان

در سال 2017، تیم Juan Carlos Izpisua Belmonte در موسسه Salk در کالیفرنیا کایم خوک-انسان را ایجاد کرد، اما فقط در حدود یک سلول انسان در  10000 سلول خوک و به دلایل اخلاقی، جنین‌ها فقط یک ماه اجازه نمو داشتند.

نگرانی این است که مغز یک کایمر ممکن است تا حدی انسانی باشد.  به همین دلیل است که Hai و تیم وی از میمون به جای سلول‌های انسانی استفاده کردند.

اما در حالی که نسبت سلول‌های میمون موجود در کایمرهای این تیم از نسبت سلول‌های انسانی در کایمرهای Belmonte بیشتر است، اما هنوز هم بسیار کم است.

Paul Knoepfler، زیست‌شناس سلول‌های بنیادی در دانشگاه كالیفرنیا، Davis گفت:

با توجه به راندمان بسیار پایین کایمر و مرگ و میر همه حیوانات، من در واقع این را بسیار ناامید کننده می‌دانم.

او متقاعد نشده‌است که ایجاد کایمر حیوان و انسان برای رشد ارگان‌های مناسب برای پیوند امکان‌پذیر خواهد شد.

Knoepfler می‌گوید:

با این حال، منطقی است که تحقیقات دیگر در مورد این رویکرد را در کنار دیگر روش‌ها مانند مهندسی بافت ادامه دهیم.

مطابق گزارش روزنامه اسپانیایی El País، تیم Belmonte در کارهایی که در چین انجام شده‌است، در حال حاضر اقدام به ایجاد کایمر میمون-انسان کرده‌است. نتایج هنوز منتشر نشده‌است.

منبع NewScientist
مقاله Protein & Cell

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.