کبد محل متاستاز سرطان‌ها

کبد
0 8

هنگامی که سرطان به یک عضو دیگر گسترش می‌یابد، به طور معمول آن سرطان به کبد منتقل می‌‍شود. اکنون محققان  Abramson Cancer Center دلیل این امر را متوجه شده اند.

نقش هپاتوسیت ها در متاستاز سرطان‌ها در کبد

این مطالعه که در Nature منتشر شده است نشان می‌دهد هپاتوسیت‌ها که  در مرکز یک واکنش زنجیره ای قرار دارند، باعث می شوند به خصوص به سلول‌های سرطانی حساس باشند. این هپاتوسیت‌ها با فعال شدن پروتئینی به نام STAT3 به التهاب پاسخ می‌دهند. این پروتئین به نوبه خود تولید پروتئین های دیگری به نام SAA را افزایش می‌دهد که بعدا کبد را بازسازی می‌کند و خاک مورد نیاز برای تبدیل سلول‌های سرطانی به دانه ایجاد می کند. در مورد بازسازی کبد می‌توانید خبر فیبرینوژن کلید بازسازی کبد را مطالعه کنید.

محققان نشان می‌دهند که متوقف کردن این روند با استفاده از آنتی بادی‌ها که  IL-6 بلوکه می‌کند، می تواند پتانسیل سرطان را برای گسترش به کبد محدود کند. IL-6 یک سیگنال التهابی است که این واکنش زنجیره ای را هدایت می کند.

دکتر Gregory L. Beatty گفت: فرضیه بذر و خاک به خوبی شناخته شده است، اما تحقیقات ما اکنون نشان می دهد که هپاتوسیت‌ها عنصر اصلی این پروسه هستند.

آزمایش نقش هپاتوسیت‌ها در موش

برای این مطالعه، تیم ابتدا ازموش‌ها مدل PDAC  استفاده کرد. یکی از شایع ترین انواع سرطان، سرطان پانکراس است. در حال حاضر سرطان پانکراس سومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در ایالات متحده است.
آنها دریافتند که تقریبا تمام هپاتوسیت‌ها نشان دهنده فعال شدن STAT3 در موش با سرطان در مقایسه با کمتر از دو درصد از هپاتوسیت ها در موش‌های بدون تومور است.
محققان متوجه شدند این زیست شناسی را می‌توان در بیماران مبتلا به سرطان پانکراس و سرطان کولون و ریه مشاهده کرد.
حذف ژنتیکی STAT3 تنها در هپاتوسیت‌ها، به طور موثری افزایش حسایبت کبد به کاشت سرطان را در موش محدود می‌کند.

نقش IL-6  در گسترش سرطان در کبد

این تیم تحقیقاتی با همکاری دانشگاه Kentucky نشان دادند که IL-6 سیگنال STAT3 را در این سلول‌ها و دستورالعمل های هپاتوسیت‌ها برای ساخت SAA کنترل می‌کند که به عنوان یک زنگ خطر برای جذب سلول‌های التهابی عمل می‌کند و یک واکنش فیبروتیک را آغاز می‌کند که با هم “خاک” را ایجاد می‌کند.

دکتر Lee  گفت: کبد یک سنسور مهم در بدن است. ما نشان می دهیم که هپاتوسیت‌ها احساس التهاب می‌کنند و به روش ساختاری پاسخ می‌دهند که به گسترش آن سرطان کمک می‌کند.

این مطالعه همچنین نشان داد که IL-6 باعث تغییر در کبد می شود که آیا تومور وجود دارد یا خیر. به این معنی است که هر گونه بیماری همراه با افزایش سطح IL-6 مانند چاقی یا بیماری قلبی عروقی، می تواند بر پذیرش کبد در برابر سرطان تاثیر بگذارد.

محققان می‌گویند این شواهد نشان می‌دهد که درمان‌هایی که هپاتوسیت‌ها را هدف قرار می‌هند، قادر به جلوگیری از گسترش سرطان به کبد می‌باشد که یکی از دلایل اصلی مرگ و میر سرطان است.
همراهان عزیز بیولند، شما می‌توانید مقاله خبر فوق را از اینجا بخوانید.

منبع:
yon.ir/V8G8l

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.