بررسی بیشتر مسیرهای دارویی برای بیماری کبد جرب

کبد چرب
0 46

عوارض کبد چرب

چاقی اغلب منجر به افزایش تجمع چربی در کبد و بیماری کبد چرب می‌شود که به مرور زمان می‌تواند منجر به دیابت، عملکرد ضعیف کبد و سرطان شود.

کبد چرب، بیشتر کودکان و نوجوانان چاقی را تحت تاثیر قرار می‌دهد که به رژیم غذایی و ورزش نیاز دارند اما انجام نمی‌دهند و می‌خواهند به جای آن از دارو برای رفع مشکل کبد چرب استفاده کنند. مشکل اصلی این است که چنین قرصی وجود ندارد.

شما همچنین می‌توانید مقاله “طراحی و تولید کپسول گیاهی محافظ کبد” را مطالعه نمایید.

محققان دانشگاه Flinders اکنون درحال تحقیق در مورد انواع مختلف داروها برای هدف قرار دادن مسیرهای سلولی-بیوشیمیایی هستند که  ممکن است باعث کاهش یا جلوگیری از تجمع چربی و لیپید در کبد شوند و درنهایت خطر ابتلا به دیابت نوع2 و سرطان را کاهش دهند.

بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شایع‌ترین علت بیماری کبد کودکان است که 10٪ از کودکان در سن مدرسه و 44-70٪ از کودکان و نوجوانان (CYP) را در کشورهای غربی تحت تأثیر قرار می دهد.

به نظر می‌رسد که تجمع چربی در سنین پایین به عنوان یک عامل و پیش زمینه در یک جوان چاق برای ایجاد یک بیماری جدی کبد از جمله سرطان کبد در آینده است.

تاثیر کلسیم

پروفسور Greg Barritt، استاد دانشگاه Flinders و کسی که سال‌هاست در مورد این موضوع تحقیق کرده‌است، می‌گوید:

بهترین راه بیماران برای کاهش چربی رژیم صحیح و ورزش مناسب است اما اکثر مردم اینکار را انجام نمی‌دهند، بنابراین داروهایی که چربی را در کبد کاهش می‌دهند، یک گزینه جایگزین هستند.

ما در حال تحقیق بر روی فقط یک مسیر دارویی هستیم که شامل اثرات کلسیم تغییر یافته در سلول‌های کبد است که به نظر می رسد تجمع چربی را تشدید می‌کند.

نتایج این مطالعه در مجله Cell Calcium منتشر شده‌است.

Barritt می‌گوید:

ما در حال انجام آزمایشات بوده و اکنون در مراحل اولیه هستیم اطمینان داریم که این یک مسیر مهم جهت مقابله با این مشکل رو به رشد، خصوصا در جوانان، است.

این تحقیق به درک بهتر علت و تاثیر مسیر چربی به سرطان، جهش‌ها و توالی زمانی درگیر در این فرآیند می‌پردازد.

مقاله sciencedirect

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.