امکان کشت طولانی مدت سلول‌های پیش ساز کبدی در شرایط آزمایشگاهی

سلول‌های کبدی
0 54

ویژگی‌های سلول‌های پیش ساز کبدی

برای نگهداری کارآمد و کم هزینه سلول‌های پیش ساز کبدی (هپاتوبلاست‌ها) در شرایط آزمایشگاهی، پژوهشی با همکاری پژوهشگاه رویان، دانشگاه شهید بهشتی، پژوهشگاه کارولینسکای سوئد و دانشگاه توبینگن آلمان انجام شده‌است.

استفاده بالینی و داروشناسی از سلول‌های کبدی (هپاتوسیت) برداشت‌شده از بافت موجود زنده (اولیه) محدودیت‌هایی دارد.

علت این محدودیت به کمبود اهداکننده و چالش‌های موجود در حفظ و نگهداری این سلول‌ها در شرایط آزمایشگاهی برمی‌گردد.

ویژگی‌های اختصاصی سلول‌های کبدی تازه برداشت‌شده ازبین می‌رود و به‌سرعت روند تمایزی آنها معکوس می‌شود (de-differentiation).

شما همچنین می‌توانید مقاله “کبد محل متاستاز سرطان‌ها” را نیز مطالعه بفرمایید.

در حالیکه سلول‌های کبدی دو توان که به‌عنوان سلول‌های پیش ساز کبدی شناخته شده‌اند، می‌توانند به هپاتوسیت‌ها و کولنژیوسیت‌ها (سلول‌های اپیتلیالی مجاری صفراوی) تمایز یابند و جانشین مناسبی برای هپاتوسیت‌ها در شرایط آزمایشگاهی محسوب می‌شوند.

این سلول‌ها، برای آزمایش‌های دارویی و حتی سلول درمانی ضایعات کبدی، هپاتوسیت‌های کافی تولید می‌کنند.

در این پژوهش، از هم‌کشتی سلول‌های استرومایی کبد موش، پیش یا پس از تولد، بدون اضافه کردن عوامل رشد برای حمایت از هپاتوبلاست‌های تازه برداشت‌شده از موش استفاده شده‌است.

روش انجام آزمایش و نتایج به‌دست‌آمده

در این پژوهش، در شرایط آزمایشگاهی، هپاتوبلاست‌ها به‌صورت کره در شرایط شناور کشت داده شده‌اند و از محیط حاصل از کشت سلول‌های استرومایی جنینی برای نگهداری آنها به‌مدت 30 روز استفاده شده‌است.

استفاده از هم‌کشتی با سلول‌های استرومایی سبب حفظ ویژگی‌های سلول‌های هپاتوبلاست شده و سرعت تکثیر آنها را به‌شکل معنی‌داری افزایش می‌دهد که مراحل انجام آن به‌صورت زیر است:

  • استخراج سلول‌های پیش ساز کبدی از کبد در روز 14.5 جنینی موش
  • هم‌کشتی با سلول‌های استرومایی در شرایط چسبیده به کف ظرف
  • ارزیابی دوتوانی سلول‌های هپاتوبلاست، سرعت تقسیم و ظرفیت تولید کلنی آنها 5 تا 7 روز پس از آغاز کشت

در این پژوهش، در شرایط آزمایشگاهی، سلول‌های پیش ساز کبدی به‌صورت کره در شرایط شناور کشت داده شده‌اند و از محیط حاصل از کشت سلول‌های استرومایی جنینی برای نگهداری آنها به‌مدت 30 روز استفاده شده‌است.

بررسی حاکی از آن است که این روش روش برای نگهداری هپاتوبلاست‌ها کاملا موثر است و سلول‌ها 5 و 7 روز پس از آغاز کشت دوتوانی خود را حفظ کرده‌اند.

نتایج این پژوهش در مجله بین‌المللی Cellular Biochemistry به چاپ رسیده‌است.

منبع ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.