کشف آنتی بیوتیک‌های موثر بر سوپرباگ‌ها در برگ گیاهان

آنتی بیوتیک برگ گیاه علیه سوپرباگ‌ها
0 3

جامعه انسانی مشغول مبارزه و احتمالا شکست در جنگ علیه سوپرباگ‌ها یا همان باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک است. غافل از اینکه میکروارگانیسم‌ها بطور مداوم در حال مبارزه با یکدیگر هستند، بدون اینکه ما متوجه شویم.
محققان موسسه فناوری فدرال زوریخ راهی را برای استفاده از این درگیری طبیعی بین میکروارگانیسم‌ها به نفع انسان یافته اند. این راه شامل استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسعه یافته توسط میکروارگانیسم‌ها است که آن ها علیه یکدیگر از آنها استفاده می‌کنند.

باکتری‌های مفید در تولید آنتی بیوتیک، روی برگ‌های رشادی

در تحقیقی که توسط این دانشمندان صورت گرفته، میدان نبرد باکتریایی روی سطح برگ‌های گیاه رشادی گوش موشی یا آرابیدوپسیس تالیانا قرار دارد. باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک، یکی از تهدیدات مهم بشریت در آینده‌ای نزدیک هستند.

چند دهه تجویز و مصرف بیش از حد آنتی‌بیوتیک‌ها، باعث از بین رفتن اثر بخشی این داروها شده است. حتی اکنون آخرین خط دفاعی بدن ما مورد هدف قرار گرفته و چیزی تا شکستش باقی نمانده است.

گزارشات حاکی از این است که اگر این مشکل بطور حل نشده ادامه داشته باشد، سوپرباگ‌ها میتوانند تا سال 2050 موجب 10 میلیون مرگ بطور سالیانه شوند.

دانشمندان برای جلوگیری از این سناریوی آخرالزمانی، همواره در حال تحقیق برای شناسایی آنتی بیوتیک‌های جدید و شکار آنها هستند. محققان تاکنون در این زمینه سرنخ هایی در عسل، شربت افرا، گل های توتون، شیر مادر، سم مار زنگی، مخمر، مورچه ها، خاک رس و پلاتیپوس یافته‌اند.

 

در مورد مصنوعات نیز، پیشرفت هایی مانند پلیمرها، ژل‌ها، ژن درمانی یا تغییرات در داروهای موجود حاصل شده است.

تیم تحقیقاتی موسسه فناوری فدرال زوریخ برای این مطالعه جدید، به دنبال کشف مسیرهای طبیعی بیشتر که احتمالا قبلا نادیده گرفته شده‌اند، میباشد. در محیط‌هایی با جمعیت‌های میکروبی متراکم که در آنها انواع گونه‌های باکتریایی برای سکونت و غذا در حال رقابتند، بعضی از آنها مواد آنتی بیوتیکی را برای از بین بردن رقبای خود تولید می‌کنند.

شروع امیدوار کننده برای نابودی سوپرباگ‌ها

این دانشمندان به برگ‌های گیاه رشادی گوش موشی سری زدند. محققان با بررسی این برگ‌ها و جست و جوی سیستماتیک سطوح آن ها، ۲۰۰ گونه مختلف باکتریایی را شناسایی کردند و از طریق آزمایشات، بیش از ۷۰۰ اثر متقابل آنتی بیوتیک بین این گونه‌ها یافت شد.

یک گونه بطور خاص توجه محققان را جلب کرد؛ یک ارگانیسم به نام Brevibacillus sp. این باکتری حداقل ۴ ترکیب آنتی بیوتیکی تولید می‌کند. از جمله یک ماده شیمیایی که قبلا ناشناخته بود و اکنون به نام ماکروبروین Macrobrevin شناخته می‌شود. این ترکیب به این باکتری اجازه میدهد که ۱۰۰ گونه از ۲۰۰ گونه موجود در محیط را مهار کند.

این یک شروع امیدوار کننده است. اگر چه ممکن است ماکروبروین به طور مستقیم به ما در مبارزه با سوپرباگ‌ها کمک نکند، اما این مطالعه حداقل نشان می‌دهد که سلاح‌های جدیدی را می‌توان کشف کرد.

جورن پیل، نویسنده اصلی این پژوهش می‌گوید:

ما اکنون در حال تعیین این هستیم که آیا ماکروبروین و دیگر مواد تازه کشف شده در برابر باکتری هایی که باعث بیماری در انسان میشوند موثر هستند.

قطعا این اکوسیستم فوق‌العاده متنوع همچنان میتواند بسیاری از دارو ها را ارائه دهد. نتایج به ما نشان میدهد که جست و جوی آنتی بیوتیک های موثر علیه سوپرباگ ها در طبیعت، یک هدف ارزشمند است.

برای خواندن متن کامل مقاله فوق، اینجا کلیک کنید.

منبع:

yon.ir/E6O8j

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.