کلیه رایانه‌ای اثر مصرف آب کافی را روشن می‌کند

کلیه انسان
0 ۴۷

نقش حیاتی کلیه

یک کلیه رایانه‌ای جدید که در دانشگاه واترلو ایجاد شده‌است می‌تواند در مورد تأثیر داروها در افرادی که آب کافی نمی‌نوشند، به محققان اطالاعاتی ارائه دهد.

شما همچنین می‌توانید مقالات زیر را درباره کلیه مطالعه بفرمائید:

در یک مطالعه جدید، محققان واترلو دریافتند که افراد سالخورده، افراد دارای اختلال در عملکرد کلیه و افرادی که ترکیبی از داروهای خاص را مصرف می‌کنند، باید نسبت به میزان مصرف آب خود بسیار توجه کنند.

Anita Layton، استاد ریاضیات کاربردی، داروسازی و زیست شناسی در واترلو گفت:

به افرادی که فشار خون بالایی دارند به طور معمول یک قرص ادرارآور (water pill) داده می‌شود، بنابراین برای کاهش حجم خونشان مقدار زیادی ادرار می‌کنند و از این طریق فشار خون خود را کاهش می‌دهند.

به این بیماران اغلب داروی دیگری نیز داده می‌شود که سیستم هورمونی را هدف قرار می‌دهد که بر کلیه نیز تأثیر می‌گذارد.

افراد زیادی به مصرف این دو دارو مشغول هستند و حال‌شان خوب است. اما یک روز ممکن است دچار سردرد شده و آسپرین مصرف کنند، و این سه دارو با هم می‌توانند به کلیه‌های شما آسیب برسانند.

توانایی کلیه در حفظ تعادل آب برای سلامتی ما بسیار حیاتی است. کلیه تعادل آب را کنترل می‌کند و هنگامی که ما دچار کم‌آبی می‌شویم، ادرار بسیار غلیظی ایجاد می‌کند تا با استفاده از کمترین مقدار آب ممکن، از شر ضایعات خلاص شود.

جمعیت مسن‌تر، مبتلایان به بیماری‌های کلیوی و افرادی که داروی فشار خون مصرف می‌کنند، گاهی اوقات با تعادل آب مشکل پیدا می‌کنند.

ایجاد یک مدل محاسباتی

Layton اولین مدل محاسباتی را ایجاد کرد که انقباضات عضلانی را که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کند، شبیه‌سازی می‌کند.

مدل Layton دریافت که مگر در مواردی که بیمار به درستی آب مصرف کند، مصرف دو داروی فشار خون و آسپرین به طور هم‌زمان می‌تواند باعث آسیب حاد کلیه شود.

این آسیب زمانی اتفاق می‌افتد که تعادل کافی آب وجود نداشته باشد، که می‌تواند منجر به ادرار تغلیظ شده از زباله انباشته‌شده در بدن شود.

Layton گفت:

به طرز شگفت آوری، چگونگی تولید ادرار بسیار غلیظ‌شده در پستانداران به خوبی درک نشده‌است.

اکنون ما یک قدم به درک نحوه حفظ تعادل آب در پستانداران نزدیک هستیم.

گروه تحقیقاتی Layton از ریاضیات به عنوان یک میکروسکوپ برای درک زیست‌شناسی و پزشکی استفاده می‌کند.

آن‌ها برای شبیه‌سازی اثرات داروهای مختلف و اعمال تکنیک‌های ریاضی برای تجزیه و تحلیل داده‌های بالینی، مدل‌های کامپیوتری می‌سازند.

منبع دانشگاه واترلو
مقاله American Journal of Physiology - Renal Physiology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.