کمبود ویتامین D خطر ابتلا به برخی بیماری ها را افزایش می‌دهد

ویتامین D
0 1

ویتامین D چیست؟

مدیر کل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت: ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است که متابولیت فعال آن، 25 هیدروکسی ویتامینD نام دارد.

چرخش مقادیر کافی این متابولیت در گردش خون جهت حفظ سلامت استخوان‌ها و بهبود عملکرد سیستم ایمنی، غده‌های جنسی و عضلات در تمام سنین و نژادها ضروری است.

بر اساس دستورالعمل جدید، تمامی کودکان باید از روز 3 تا 5 بعد از تولد، قطره حاوی 400 IU ویتامین D و 1500 IU ویتامین A را به میزان 25 قطره در روز مصرف کنند.

عوارض مربوط به کمبود ویتامین D

زهرا عبدالهی گفت: کمبود ویتامین D به صورت معضل جهانی در تمام کشورها مطرح است.
30 تا 50 درصد جمعیت کلی در کشور با کمبود ویتامینD مواجه هستند. بیشترین میزان شیوع کمبود ویتامینD، در سالمندان، زنان در سنین باروری و کودکان مشاهده می‌شود.

عبدالهی بیان کرد: از عوارض کاهش سطح سرمی 25 هیدروکسی ویتامینD، می‌توان به خطر بروز بیماری‌هایی مانند سرطان، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی، پوکی استخوان، اختلال در سرعت رشد کودکان و اختلالات خودایمنی مثل بیماری MS اشاره کرد.

اقدامات انجام شده برای پیشگیری از کمبود این ویتامین

یکی از اقدامات دفتر بهبود تغذیه جامعه برای پیشگیری از کمبود این ویتامین، بازنگری دستورالعمل مکمل یاری در کودکان زیر 2 سال است.
همچنین کمیته ملی مشورتی پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین D توصیه می‌کند که مکمل یاری هر دو ماه یک مکمل 50 هزار واحدی ویتامینD برای کودکان 2 تا 12 سال انجام شود.

برنامه مکمل یاری ویتامین D به میزان یک عدد مکمل 50 هزار واحدی یک بار در ماه در دبیرستان‌های دخترانه و پسرانه کشور از سال 1394 یه مورد اجرا گذاشته شده‌است.
جوانان، میانسالان و سالمندان نیز برای برای پیشگیری از کمبود ویتامینD، باید ماهانه یک عدد مکمل 50 هزار واحدی ویتامین D مصرف کنند.

در حال حاضر، برنامه مکمل یاری ویتامینD، از طریق شبکه‌های بهداشتی درمانی کشور اجرا می‌شود. افراد با مراجعه به پایشگاه‌های سلامت در شهر و خانه‌های بهداشت در روستا با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، مکمل ویتامینD را بر اساس دستورالعمل‌های موجود، به طور رایگان دریافت می‌کنند.
زنان باردار نیز باید از آغاز دوران بارداری تا هنگام زایمان، روزانه یک عدد مکمل هزار واحدی ویتامینD مصرف کنند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تاکید کرد: غنی سازی شیر و روغن‌های مایع خوراکی با ویتامینD نیز یکی دیگر از راهکارهایی است که به اجرا گذاشته شده و می‌تواند بخشی از ویتامین مورد نیاز را تامین کند.

منبع:

/yon.ir/6UeKl

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.