کموژنتیک و درمان صرع

کموژنتیک و درمان صرع
0 1

هدف‌های فعلی کموژنتیک

محققانی هستند که بر روی کموژنتیک کار می‌کنند که هدف آن اکثرا استفاده از مولکول‌هایی است که برای درمان بیماری‌های انسان کاربردی نیست. کموژنتیک دو دهه قدمت دارد و در این کار‌های علمی دانشمندان با طراحی گیرنده‌های چفت شونده با این مولکول‌ها و یا دارو‌ها و متصل کردن این گیرنده‌ها به نورون‌های موش‌ها فعالیت نورون‌های آنها را تغییر دهند.

حال محققان موفق به ساخت نوعی از چنین سامانه‌ای شده‌اند که می‌تواند بدون اثرات جانبی با مصرف دارو‌هایی خاص فعالیت‌های عصبی در مغز انسان را تغییر دهد که احتمالا در آینده بتوان از آن در مصارف پزشکی استفاده کرد. این سامانه که با ابزار‌های کموژنتیک طراحی شده است درحال حاظر به محققان در شناخت پیچیدگی‌های مدار‌های مغزی در پریمات‌ها و موش‌ها کمک می کند و به احتمال زیاد روزی در انسان‌ها بتوانیم برای درمان هدفمند در شرایطی مانند صرع و کاهش درد استفاده کنیم.

این تیم از محققان چندین جین از دارو‌های مورد تایید را آزمایش کردند و در آخر به داروی وارنیسیلین رسیدند، دارویی که برای کاهش اعتیاد به نیکوتین مورد استفاده قرار می‌گرفت. سپس این محققان ساختار دو گیرنده عصبی را طوری تغییر دادند که به راحتی با این دارو بتوانند چفت بشوند و این تغییرات درحالی انجام شدند که یکی از این گیرنده‌ها با اتصال وارنیسیلین به آن باعث تحریک نورون برای ارسال پیام عصبی می‌شد ولی گیرنده دیگر جلوی فرستادن پیام توسط آن نورون را می‌گرفت.

استرنسون سرگروه این تیم تحقیقاتی می گوید: حتی دوز بسیار کمی از وارنیسیلین (کمتر از میزانی که برای جلوگیری از مصرف سیگار استفاده می شود) می‌تواند اثرات بسیار قوی بر روی فعالیت عصبی بگذارد.

استفاده فعلی و آینده

فعلا دانشمندان می‌توانند از این سامانه برای ایجاد ارتباط بین فعالیت عصبی و رفتار‌های یک حیوان استفاده کنند. تیم تحقیقاتی استرنسون همچنین مشتقاتی از وارنیسیلین را نیز مهندسی کرده‌اند که حتی خیلی بهتر از خود وارنیسیلین کار می‌کنند و می‌توانند در دوز بسیار کمتری از وارنیسیلین نیز کار کنند.

نوع استفاده از این داروی ترک سیگار اینگونه خواهد بود که بر روی یک پروتئین طراحی شده توسط محققان متصل خواهد شد که درواقع این پروتئین طراحی شده نوعی پروتئین کانال یونی است و به محققان اجازه خواهد داد که با کنترل فعالیت این کانال‌های یونی با داروی ترک اعتیاد سیگار، دستور ارسال یا عدم ارسال پیام عصبی را به گروهی از نورون‌ها که این کانال های یونی را به آنها نصب کرده اند، بدهند. محققان با این تاکتیک علم کموژنتیک خواهند توانست فعالیت یک گروهی از نورون‌ها را بدون اثر گزاری بر کارکرد نورون‌های دیگر تغییر دهند.

با دستیابی به این گونه کنترل سلول‌های عصبی، محققان امیدوارند که در آینده برای درمان بیماری‌هایی مانند صرع که برای درمان آنها عمل‌های جراحی مانند خارج کردن مقداری از مغز نیاز است، با استفاده از این روش آن قسمت از مغز را از کار بیاندازند. همچنین برای رفع موضعی درد‌ها بجای استفاده از دارو‌های کاهش درد، از این داروها در آینده امکان استفاده کردن وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.