تفاوت فاحش میزان جهش ژنی انسان نسبت به سایر پریمات‌ها

جهش ژنی انسان
0 643

بررسی پایداری بیشتر ژنوم انسان

محققان از دانشگاه آرهوس دانمارک و باغ وحش کوپنهاگن به تازگی کشف کرده‌اند که میزان جهش ژنتیکی انسان به طرز چشمگیری نسبت به نزدیک‌ترین خویشاوندانش پایین‌تر است.

در طول یک میلیون سال گذشته جهش‌های ژنتیکی سالیانه انسان‌ها نسبت به خویشاوندان‌اش در حال کاهش بوده است.

در این مطلب گزارش تحقیقات محققان دانشگاه آرهوس دانمارک و باغ وحش کوپنهاگن در مورد میزان جهش‌های یافت‌شده آنها در شامپانزه‌ها، اورانگوتان و گوریل نسبت به جهش‌های ژنتیکی انسان‌ها را بررسی خواهیم کرد.

توالی یابی

با توالی‌یابی کلی ژنوم خانواده‌هایی از حیوانات و تطبیق آنها با ژنوم فرزندان‌شان محققان توانستند بفهمند که هر یک از این گونه‌های حیوانی در هر دفعه از تولید مثل زاده‌هایشان چقدر از نظر ژنتیکی با والدین خود تفاوت دارند.

دانش کم و عواقب آن!

سورن بن سباچر از دانشگاه آرهوس می‌گوید:

در طول 6 سال گذشته مطالعات بزرگ و زیادی در این مورد بر روی انسان‌ها انجام شده‌است و ما دانش زیادی نسبت به میزان جهش‌های انجام‌شده سالیانه انسان‌ها داریم ولی ما تا این زمان اطلاعات درستی از این میزان جهش ژنی سالیانه از نزدیک‌ترین خویشاوندان‌مان یعنی پریمات‌ها نداشتیم.

توضیح آزمایشات

این مطالعات بر روی 10 خانواده با مادر و پدر و زاده شان انجام شد که شامل 7 خانواده شامپانزه، دو خانواده گوریل و یک خانواده اورانگوتان بودند.

محققان در تمامی این خانواده‌ها میزان جهش‌ها را بیشتر از آن که احتمال می‌دادند یافتند زیرا آنها پایه حدث و گمان‌شان را بر روی میزان جهش‌های انسان گذاشته‌بودند ولی متوجه شدند که انسان‌ها یک سوم کمتر از دیگر میمون‌ها دچار جهش ژنتیکی می شوند.

نتایج تحقیقات و اثر آن بر روی محاسبات تخمینی درمورد گذشته انسان

با کشف این تفاوت میزان جهش در انسان‌ها و شامپانزه‌ها محاسبات تخمینی با یافته‌های فسیلی با هم هماهنگ‌تر است زیرا هر چقدر که میزان جهش بیشتر باشد سرعت گونه‌زایی افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل محاسبات قدیم نشان می‌دادند که انسان‌ها و شامپانزه‌ها 10 میلیون سال قبل از هم جدا شده‌اند ولی الان با این مشاهدات ما دریافتیم که آنها زودتر از این زمان یعنی حدود 6.6 میلیون سال پیش و یا حتی الان می‌توان گفت که جدا شدن انسان از نئاندرتال‌ها هم به زمان حال نزدیک‌تر بوده‌است.

میکل هیده شیروپ از دانشگاه آرهوس می‌گوید:

محاسبات جدید ما بر اساس میزان جهشی که شامپانزه‌ها دارند بسیار نزدیک‌تر و معقول‌تر است زیرا بهتر با زمان یافته‌های فسیلی تطبیق پیدا می‌کنند.

مقاله Nature ecology & evolution

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.