تفاوت فاحش میزان جهش ژنی انسان نسبت به سایر پریمات‌ها

جهش ژنی انسان
0 ۳

بررسی پایداری بیشتر ژنوم انسان

محققان از دانشگاه آرهوس دانمارک و باغ وحش کوپنهاگن به تازگی کشف کرده اند که میزان جهش ژنتیکی انسان به طرز چشمگیری نسبت به نزدیکترین خویشاوندانش پایین تر است.

در طول یک میلیون سال گذشته جهش های ژنتیکی سالیانه انسان ها نسبت به خویشاوندان اش در حال کاهش بوده است. در این مطلب گزارش تحقیقات محققان دانشگاه آرهوس دانمارک و باغ وحش کوپنهاگن در مورد میزان جهش های یافت شده آنها در شامپانزه ها، اورانگوتان ها و گوریل ها نسبت به جهش های ژنتیکی انسان ها را بررسی خواهیم کرد.

توالی یابی

با نوالی یابی کلی ژنوم خانواده هایی از حیوانات و تطبیق آن ها با ژنوم فرزندانشان محققان توانستند بفهمند که هر یک از این گونه های حیوانی در هر دفعه از تولید مثل زاده هایشان چقدر از نظر ژنتیکی با والدین خود تفاوت دارند.

دانش کم و عواقب آن!

سورن بن سباچر از دانشگاه آرهوس می گوید: در طول 6 سال گذشته مطالعات بزرگ و زیادی در این مورد بر روی انسان ها انجام شده است و ما دانش زیادی نسبت به میزان جهش های انجام شده سالیانه انسان ها داریم ولی ما تا این زمان اطلاعات درستی از این میزان جهش ژنی سالیانه از نزدیکترین خویشاوندانمان یعنی پریمات ها نداشتیم.

توضیح آزمایشات

این مطالعات بر روی 10 خانواده با مادر و پدر و زاده شان انجام شد که شامل 7 خانواده شامپانزه، دو خانواده گوریل و یک خانواده اورانگوتان بودند. محققان در تمامی این خانواده ها میزان جهش ها را بیشتر از آن که احتمال می دادند یافتند زیرا آنها پایه حدث و گمانشان را بر روی میزان جهش های انسان گذاشته بودند ولی متوجه شدند که انسان ها یک سوم کمتر از دیگر میمون ها دچار جهش ژنتیکی می شود.

نتایج تحقیقات و اثر آن بر روی محاسبات تخمینی درمورد گذشته انسان

با کشف این تفاوت میزان جهش در انسان ها و شامپانزه ها محاسبات تخمینی با یافته های فسیلی با هم هماهنگ تر است زیرا هر چقدر که میزان جهش بیشتر باشد سرعت گونه زایی افزایش پیدا می کند و به همین دلیل محاسبات قدیم نشان می دادند که انسان ها و شامپانزه ها 10 میلیون سال قبل از هم جدا شده اند ولی الان با این مشاهدات ما دریافتیم که آنها زودتر از این زمان یعنی حدود 6.6 میلیون سال پیش است و یا حتی آلان می توان گفت که جدا شدن انسان از نئاندرتال ها هم به زمان حال نزدیکتر بوده است.

میکل هیده شیروپ از دانشگاه آرهوس می گوید: محاسبات جدید ما بر اساس میزان جهشی که شامپانزه ها دارند بسیار نزدیکتر و معقول تر است زیرا بهتر با زمان یافته های فسیلی تطبیق پیدا می کنند.

شما همراهان همیشگی بیولند می توانید مقاله مربوط به این خبر را از اینجا مطالعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.