استعداد سکته قلبی و گرفتگی شریان‌ها در ازای قدرت دوییدن طولانی مدت!

0 10

گرفتگی شریان‌ها و استعداد به بیماری‌های قلبی و عروقی فقط مختص انسان است

محققان از دانشکده پزشکی دانشگاه California San Diego می‌گویند که نبود یک ژن، 2 تا 3 میلیون سال پیش در نیاکان ما احتمالا باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی مانند گرفتگی شریان‌ها در تمامی افراد گونه‌ی انسان‌ شده است و در آینده نیز باعث ایجاد خطر سلامتی در انسان‌های گوشت قرمز خوار شده است. این یافته‌ها 22 جولای سال 2019 در PNAS منتشر شده است.

شما همچنین می‌توانید خبر “داروی پشیگیری کننده از بیماری قلبی و عروقی به قیمت بیماری کبد چرب!” را نیز مطالعه نمایید.

Atherosclerosis یا گرفتگی شریان‌ها توسط تجمع چربی به عنوان یک بیماری قلبی و عروقی دلیل یک سوم مرگ‌ها در جهان است. تعداد زیادی از فاکتورهای خطر معمولی مثل کلسترول خون، نداشتن فعالیت‌های فیزیکی، افزایش سن، فشار خون، چاقی و سیگار در 15درصد بیماری‌های قلبی-عروقی که برای اولین اتفاق می‌افتند، دخالتی ندارند.

یک دهه پیش Nissi Varki پروفسور پاتولوژی در دانشکده پزشکی UC San Diego با همکار خود Ajit Varki که پروفسور پزشکی و پزشکی سلولی مولکولی بود با دیگر همکاران خود کشف کردند که حملات قلبی که به صورت طبیعی در انسان به علت گرفتگی شریان‌ها ایجاد می‌شود در دیگر پستانداران وجود ندارند، حتی در پستاندارانی مثل شامپانزه که از نظر خویشاوندی به ما نزدیک است.

این شامپانزه‌ها که اکثر طول عمر خود را در اسارت گذرانده و به علت نداشتن فعالیت بدنی دچار عوارضی مانند چربی خون بالا، فشار خون بالا نیز می‌شوند با کمال تعجب حمله قلبی در آنها صورت نمی‌گیرد. بلکه حملات قلبی در شامپانزه‌ها به دلیل یک نوع جراحت در عضله قلبی که هنوز علت آن معلوم نیست، صورت می‌گیرد.

در مطالعات جدید، Varkis و Philip Gordts که PHD و دانشیار پزشکی است، گزارش داده‌اند که موش‌های دچار اختلال در مولکول قندی سیالیک اسید (که Neu5Gc گفته می‌شود) هستند، میزان بالایی از گرفتگی شریان را نسبت به موش‌های کنترلی (موش‌هایی که ژن CMAH را دریافت کرده و دارای قابلیت ساخت Neu5Gc هستند) از خود بروز می‌دهند.

طبیعت کاری را بیهوده انجام نمی‌دهد

محققان در مرکز تحقیقات و آموزش زیست‌شناسی قندی UC San Diego معتقد هستند که از کار افتادن ژن CMAH چند میلیون سال در نیاکان انسان‌ها افتاده است، اتفاقی که احتمالا مربوط به انگل ملاریایی می‌شود که توانایی شناسایی Neu5Gc را دارد.

در یافته‌های آنان، تیم محققان گفتند که از بین بردن عمدی CMAH و Neu5Gc در موش‌هایی که قرار بود در این آزمایش شرایط انسان را تجربه کنند، باعث شد که آنها دو برابر بیشتر از موش‌های دیگر دچار گرفتگی شریان‌ها شوند!

این افزایش خطر احتمالا توسط چندین فاکتور ایجاد می‌شود که شامل فعالیت بیش از اندازه گلبول‌های سفید و استعداد ابتلا به دیابت در موش‌های مقلد انسان بوده است. این یافته‌ها احتمالا می‌توانند دلیل احتمال بالای مبتلا شدن به حملات قلبی و سکته را حتی در افراد گیاهخوار توجیه کنند، درحالی که خویشاوندان تکاملی دیگر اینگونه نیستند.

اما هنگام مصرف گوشت قرمز، انسان‌ها به صورت مکرر در معرض Neu5Gc قرار می‌گیرند. محققان در رابطه با این مورد معتقد هستند که باعث ایجاد یک پاسخ ایمنی و التهاب مزمن به نام Xenosialitis می‌شود.

در آزمون‌های آنان، موش‌های شبیه انسانی که طوری طراحی شده بودند تا CMAH نداشته باشند، با موادی غنی از Neu5Gc و چربی تغذیه شدند و متعاقبا 2 تا 4 برابر میزان گرفتگی شریانی در آنها افزایش یافت بطوری که توسط تغییرات قند و چربی خون قابل توضیح نبود.

نویسنده می‌گوید:

از بین رفتن CMAH در تکامل انسان شبیه یک پیش‌بینی برای گرفتگی شریان‌ها در انسان هم به دلایل ذاتی و هم بیرونی (فاکتورهای تغذیه‌ای) بوده است. در مطالعات بعدی احتمالا از مدل‌هایی با شباهت بالاتر به انسان استفاده شود.

در کارهای قبلی، Varkis و همکاران او توانستند نشان دهند که Neu5Gc تغذیه‌ای باعث افزایش ایجاد التهاب و پیشروی سرطان در موش‌های فاقد Neu5Gc می‌شود که نشان دهنده این است که مولکول‌های قندی غیر انسانی که در گوشت قرمز زیاد است احتمالا تا اندازه‌ای توضیح دهنده ارتباط بین مصرف زیاد گوشت قرمز و سرطان‌های مشخص است.

هیجان‌انگیز است که این حذف تکاملی ژن CMAH در انسان باعث ایجاد تغییرات فاحش در فیزیولوژی انسان شده که شامل کاهش قدرت زایندگی و افزایش قدرت دویدن در مسافت‌های طولانی گشته است.

منبع UC San Diego
مقاله PNAS

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.