CCR5 از کار بیافتد، HIV ازبین می‌رود

CCR5 از کار بیافتد، HIV ازبین می‌رود
0 ۱,۴۸۰

شخص دوم نیز به عنوان فردی که توانسته است بعد از انجام درمان‌های متوقف کننده از بیماری HIV-1 رهایی یابد نیز معرفی شد. با از کار افتادن CCR5 امکان ریشه‌کن شدن HIV وجود دارد.

شما همچنین می‌توانید مقاله‌های زیر را مطالعه نمایید:

رابطه HIV با CCR5

 گزارشات جزئی این خبر در مجله Nature منتشر شده است که توسط دو همکار از دانشگاه کمبریج و آکسفورد انتشار یافته است که ده سال بعد از درمان فردی با اسم رمزی بیمار برلین دومین فرد حساب می‌شود.

 نفر اول (بیمار برلین) نفر دوم به تازگی درمان شده‌است توسط پیوند سلول‌های بنیادی یک فرد اهدا کننده که دارای جهش در ژن CCR5‌اش بود، درمان شدند. این ژن CCR5 در واقع ژن مربوط به گیرنده ویروس HIV است.

 متوقف کردن بیماری HIV توسط داروهای ARV که داروهای مربوط به درمان بیماری رتروویروسی هستند در کشورهای در حال توسعه به سختی قابل دسترس هستند و همچنین بیمار باید تا آخر عمر از این دارو استفاده کنند.

 پیدا کردن راهی برای از بین بردن کلی ویروس اولویت جهانی است، اما بسیار سخت نیز می‌باشد. زیرا ویروس به تمام گلبول‌های سفید خون آنها منتشر می‌شود.

 نزدیک به ۳۷ میلیون نفر در دنیا با بیماری HIV دست و پنجه نرم می‌کنند، ولی فقط ۵۹ درصد از آنها داروهای ARV را دریافت می‌کنند. مقاومت به این داروها نیز در حال ایجاد شدن هستند و هر ساله نیز یک میلیون نفر به خاطر بیماری‌های ناشی HIV جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس توضیحات گزارش شده، بیماری از انگلستان که از سال ۲۰۰۳ مبتلا به HIV تشخیص داده شده‌بود و از سال ۲۰۱۲ با داروهای ARV درمان می‌شده مبتلا به سرطان لنفوئیدی هاجکین شد و برای درمان آن نیز مجبور شد که در کنار شیمی درمانی نیز پیوند سلول‌های بنیادی هماتوپویتیک از اهدا کننده با دوآلل CCR5Δ32 در سال ۲۰۱۶ انجام دهد.

این گیرنده CCR5 به صورت مشترک توسط تمامی ویروس‌هایHIV-1 برای ورود به سلول استفاده می‌شود. ولی اگر هر دو آلل ژن  کد کننده این پروتئین دچار جهش شوند، ویروس نمی تواند وارد سلول‌ها شود.

نحوه عمل این درمان

 می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که این فرد بیمار از انگلستان زمانی که برای درمان سرطان لنفوئیدی هاجکین تحت شیمی درمانی قرار گرفته است به علت کشتن سلول‌های در حال تقسیم، در از بین بردن تعداد زیادی از ویروس HIV موثر واقع شده بود و زمانی که تحت عمل پیوند سلول‌های بنیادی هماتوپویتیک قرار گرفته است، این سلول‌های بنیادی گلبول‌های سفید فرد اهدا کننده را در بدن او تولید کردند و از آنجایی که فرد اهدا کننده دارای دو آلل جهش یافته CCR5 بودند، گلبول های سفید تولید شده توسط سلول‌های بنیادی او مقاوم به HIV بوده و باعث درمان و مقاومت این فرد در مقابل HIV شده است.

تنها اثرات جانبی این درمان ایجاد شدن میزان ضعیفی از مقاومت سیستم ایمنی در مقابل بافت پیوند زده‌شده بود.

 این بیمار بعد از عمل پیوند ۱۶ ماه تحت درمان با داروهای ARV بود تا اینکه بیمار و تیم پزشکی تصمیم گرفتند تا مصرف این داروها را قطع کنند تا مطمئن شوند که آیا این فرد واقعا در مقابل HIV-1 مقاوم شده است یا نه؟

 تست‌های ساده نشان دهنده صفر بودن میزان ویروس‌های HIV در بدن او بود به طوری که ۱۸ ماه از قطع مصرف داروهای ARV می‌گذشت (سر جمع 35 ماه بعد از پیوند بافت) سلول‌های این بیمارهمچنان قابلیت ساخت گیرنده‌های CRR5 را نداشتند.

 بیماری برلین نیز با این مکانیسم درمان شده‌بود ولی با این تفاوت که آلل‌های فرد اهدا کننده CCR5Δ32 بود و برای درمان سرطان خون انجام شده‌بودند  و همچنین  بیمار برلین توسط تابش اشعه به کل بدن، تحت درمان سرطان قرار گرفته بود.

 در حالی که بیمار برلین دوبار عمل پیوند عضو انجام داده‌بود، بیمار انگلستان فقط یک عمل پیوند بر روی او انجام شده بود و تحت شیمی درمانی سنگین قرار نگرفته بود.

با درمان شدن نفر دوم( بیمار انگلستان) پزشکان مطمئن شدند که درمان بیمار برلین اتفاقی نبوده و می‌توان از این مسیر برای درمان بیماران مبتلا به HIV استفاده کرد.

 با ادامه تحقیقات محققان در این فکر هستند که ژن‌ مربوط به CRR5 را در افراد مبتلا به HIV را توسط ژن درمانی از کار بیاندازند تا بتوانند این بیماران را درمان کنند.

منبع دانشگاه لندن
مقاله nature

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.