تشخیص سرطان پستان اولیه با یک آزمایش خون ساده

TAA شاخصی برای تشخیص سرطان پستان
0 ۴۳

TAA شاخصی برای تشخیص سرطان پستان

طبق تحقیقات ارائه شده در کنفرانس سرطان NCRI، سرطان پستان تا پنج سال قبل از بروز علائم بالینی آن با استفاده از یک آزمایش خون که پاسخ ایمنی بدن به مواد تولید شده توسط سلول‌های توموری را تشخیص می‌دهد، قابل تشخیص است. سلول‌های سرطانی پروتئین‌هایی به نام آنتی‌ژن تولید می‌کنند که بدن را وادار به ساخت آنتی‌بادی در برابر آنها می‌کند. به آنها آنتی‌ژن‌های مرتبط با تومور یا TAA گفته می‌شود.

محققان دانشگاه Nottingham دریافتند که این آنتی‌ژن‌ مرتبط با تومور (TAA)، شاخص‌های خوبی برای سرطان هستند. اکنون آنها TAAهایی ایجاد کرده‌اند که مشخص شده با سرطان پستان در ارتباط هستند تا تشخیص دهند که آیا آنتی‌بادی در برابر آنها در نمونه خون گرفته شده از بیماران وجود دارد یا خیر.

شما همچنین می‌توانید مقاله “آزمایش خون جدید سرطان پروستات بسیار دقیق است و از بیوپسی‌های تهاجمی جلوگیری می‌کند” را نیز مطالعه نمایید.

در یک مطالعه مقدماتی دانشکده پزشکی دانشگاه Nottingham، از 90 بیمار مبتلا به سرطان پستان در زمان تشخیص سرطان پستان نمونه خون گرفته شد و با نمونه‌های گرفته شده از 90 بیمار بدون سرطان پستان (گروه کنترل) مطابقت داشت. آنها با استفاده از تکنولوژی غربالگری (پروتئین میکرواری) که به آنها امکان می‌دهد نمونه خون را به سرعت در صورت وجود آنتی‌بادی در برابر 40 عدد TAA مربوط به سرطان پستان و و همچنین 27 TAA که مشخص نیست با این بیماری ارتباط دارند، غربالگری کنند.

نتایج

دکتر Daniyah Alfattani، یکی از محققان این گروه، می‌گوید:

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که سرطان پستان در برابر آنتی‌ژن‌های اختصاصی تومور آنتی‌بادی ایجاد می‌کند. ما با شناسایی این آنتی‌بادی‌ها در خون توانستیم سرطان را با دقت مناسب تشخیص دهیم.

محققان سه پنل TAA را شناسایی کردند که در برابر آنها می‌توان آنتی بادی را آزمایش کرد. دقت تست در پنل‌هایی که حاوی TAA بیشتر است، بهبود می‌یابد. پنل پنج TAA به طور صحیح سرطان سینه را در 29٪ از بیماران مبتلا به سرطان تشخیص داده و و به درستی 84٪ از نمونه‌های شاهد را عاری از سرطان تشخیص داد. پنل هفت TAA به طور صحیح سرطان را در 35٪ نمونه‌های سرطان شناسایی کرد و تشخیص در 79٪ نمونه‌های شاهد سرطان وجود ندارد. پنل نه آنتی‌ژن به طور صحیح سرطان را در 37٪ نمونه‌های سرطان شناسایی کرد و تشخیص داد که 79% از نمونه‌های شاهد فاقد سرطان هستند.

Alfattani می‌گوید:

ما باید این آزمایش را توسعه داده و اعتبار بیشتری دهیم. با اینحال، این نتایج دلگرم‌کننده است و نشان می‌دهد که تشخیص سیگنال برای سرطان پستان اولیه ممکن است. هنگامی که دقت این آزمایش را بهبود ببخشیم، سپس این امکان وجود دارد که از یک آزمایش خون ساده برای بهبود زودهنگام بیماری استفاده کنید.

آزمایش خون برای تشخیص سرطان پستان اولیه مقرون به صرفه است. این آزمایش در کشورهای کم درآمد و متوسط از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. این روش همچنین برای اجرا در مقایسه با روش‌های فعلی مانند ماموگرافی یک روش غربالگری آسان خواهد بود.

محققان تخمین زده‌اند که با یک برنامه‌ریزی توسعه بودجه، این آزمایش تا 4 یا 5 سال دیگر در کلینیک‌ها موجود خواهد بود.

آزمایش مشابهی برای سرطان ریه در حال حاضر در یک کارآزمایی کنترل شده تصادفی در اسکاتلند انجام می شود و شامل 12000 نفر که در معرض خطر بالای سرطان ریه می‌باشند، زیرا آنها سیگار می‌کشند‌. شرکت کنندگان که تست آنتی‌بادی مثبت دارند، هر دو سال یکبار با سیتی‌اسکن پیگیری می‌شوند تا بتوانند سرطان ریه را در مراحل اولیه خود تشخیص دهند که درمان آن ساده‌تر می‌باشد. گروه تحقیقاتی همچنین در حال تست آزمایش‌های مشابه در مورد سرطان‌های پانکراس، کولورکتال و کبد است.

منبع NCRI

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.