محققان کشف کرده‌اند که ژن مترجم ممکن است نقشی در بیماری ایفا کند

tRNA
0 45

زمانی که tRNA مشکل‌ساز می‌شود

مولکولی به نام tRNA یا اسید ریبونوکلئیک (RNA) حامل، یک عضو مهم در ژنوم انسان است که به عنوان مترجم عمل می‌کند. کد ژنتیکی را می‌خواند و آن را به پروتئین ترجمه می‌کند که یکی از اصلی‌ترین واحدهای سازنده بدن بدن انسان است.

هنگامی که محققان و متخصصان بالینی، رابطه ژنوم با بیماری را بررسی می‌کنند، آنها به طور مرسوم بر روی جهش‌هایی که در کد پروتئین روی می‌دهد، تمرکز می‌کنند.

اما اکنون محققان در دانشگاه وسترن نشان دادند كه ژن‌های کدكننده tRNA نیز می‌توانند دچار جهش شوند كه باعث نادرست خواندن كد و تعداد زیادی جهش می‌شود.

مانند یک برنامه مترجم در تلفن همراه به قضیه نگاه کنید، اگر در نرم افزار خطایی وجود داشته باشد، حتی اگر متن اصلی صحیح باشد، خروجی اشتباه خواهد بود.

Mathew Berg، نویسنده ارشد، گفت:

این واقعاً نحوه تفکر ما در مورد کدهای ژنتیکی را تغییر می‌دهد. ما نشان دادیم که تغییر در tRNA باعث می‌شود پروتئین نادرست ساخته شود، که می‌تواند منجر به کژتابیدگی (misfolding) و کژکاری (malfunction) پروتئین شود.

تیم تحقیقاتی می‌گوید، این موضوع مهم است زیرا بسیاری از بیماری‌های انسانی مانند بیماری آلزایمر و بیماری‌های عضله قلب با پروتئین‌های کژکار (با عملکرد نادرست) مرتبط هستند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه آلزایمر مقالات زیر را مطالعه کنید:

Christopher Brandl، رهبر این مطالعه گفت:

تنوع ژنتیکی یکی از دلایل اصلی این است که چرا برخی افراد به یک بیماری مبتلا می‌شوند در حالی که برخی دیگر مبتلا نمی‌شوند و ما انتظار داریم که فردی با ده tRNA غیرعادی بیشتر از فردی که فقط یک tRNA غیرعادی دارد، به یک بیماری مبتلا شود.

موضوع جالب دیگری که به آن پی بردیم این است که مشخصات tRNAها حتی در گروه محدودی که مورد بررسی قرار دادیم، بسیار متنوع بود. و برای هیچ دو نفری، مشابه نبود.

محققان خاطرنشان كردند كه تمام شواهد قبلي نشان مي‌دهد كه در ژن‌های tRNA تنوع کمی وجود دارد، احتمالاً به این دلیل مربوط می‌شود که قبلاً به این موضوع دقت کافی نشده بود.

براساس شواهد قبلی، تیم تنها انتظار داشت که یک یا دو جهش در tRNA وجود داشته باشد.

نتایج تحقیقات

این گروه روش جدیدی برای توالی‌یابی و قرائت tRNA برای دست‌یابی به تصویر بهتر از تنوع موجود بین افراد ابداع کردند.

این داده‌های حاصل از  توالی‌یابی عمیق جمع آوری شده در دانشگاه وسترن نشان داد که تنوع tRNA انسانی قبلاً بسیار دست کم گرفته‌شده بود و میزان واقعی 30 برابر بیشتر است.

در یک گروه 84 نفری، محققان دریافتند که افراد به طور متوسط 66 واریانت در ژن tRNA خود دارند.

Brandl گفت:

از آنجا که تجزیه و تحلیل تنوع tRNA دشوار بوده‌است، عمدتاً در مطالعات ارتباط ژنتیکی نادیده گرفته شده‌است. کار ما نشان می‌دهد که نگاه به ژن tRNA مهم است و ما نیز ابزارهایی را برای این کار فراهم کردیم.

در مرحله بعد، این گروه می‌خواهد درک دقیقی از نحوه اثر این ژن‌ها در بیماری‌ها کسب کند و مشخص کند که آیا می‌توان جلوی آن را گرفت یا خیر.

آن‌ها همچنین انتظار دارند که با بررسی جمعیت متنوع‌تری از مناطق دیگر جهان، تنوع بیشتری پیدا کنند.

منبع دانشگاه وسترن انتاریو
مقاله RNA Biology

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.